3. listopadu 2017 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bylo to nečekané, říká Češka o útoku na Manhattanu. Život Newyorčanů se ale nemění

Lidé se shromáždili na náměstí Folley Square, aby uctili památku obětí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se shromáždili na náměstí Folley Square, aby uctili památku obětí... | foto: Reuters

PRAHA/NEW YORK O útoku na Manhattanu jsem věděla okamžitě, říká Češka žijící v New Yorku Monika Čuhelová. Podle ní se takovému útoku zabránit nedá, život Newyorčanů to však neovlivnilo. Díky rychlému zadržení teroristy mohly plynule pokračovat bujaré oslavy svátku Halloween. Při útoku autem zabil atentátník Sayfull Saipov osm lidí.

Lidovky.cz: Byla jste v době útoku poblíž místa na Manhattanu, kde v úterý řidič pick-upu vjel na cyklostezku a vrážel do cyklistů a chodců?
Nebyla, žiju ve východní části Manhattanu a nejčastěji se pohybuji na Upper East Side. O útoku jsem ale věděla v podstatě okamžitě. Tou dobou jsem seděla v restauraci a jeden z hostů nám o tom řekl. Byl to policista, který dostal informaci, že v části Tribeca došlo k útoku. V tu chvíli mluvil o pěti zastřelených lidech.

Lidovky.cz: Co Vám v tu chvíli prolétlo hlavou?
I když jsem ještě nevěděla, že šlo o útok autem, vzpomněla jsem si na letošní květen a na řidiče, který najel do lidí na Times Square, kde zabil 18letou holku. Tehdy nešlo o terorismus, byl to člověk s psychickými problémy pod vlivem drog a já si myslela, že i tentokrát půjde o něco podobného. Teroristický útok jsem si nepřipouštěla.

Pietní akt na Folley Square v New Yorku.
Lidé nechávají u cyklostezky květiny na památku obětí teroristického činu.

Lidovky.cz: Panovaly ve městě obavy, že by k podobnému útoku mohlo dojít?
Vůbec ne. Američané vědí, že se to u nás v Evropě děje, ale tohle bylo nečekané. Na druhou stranu je už asi nic nepřekvapí.

Lidovky.cz: Je z lidí v ulicích cítit strach?
Myslím, že odpověď na tuhle otázku vystihuje příběh staršího manželského páru, o kterém psal The New Yorker. Oba byli přímo na místě, když se to stalo a marně se pokoušeli pomáhat některým obětem. Když pak útočník vystoupil z auta a měl v rukou zbraně, utíkali se schovat na veřejné záchodky. Nevěděli, jestli a jak dlouho bude útok ještě pokračovat. Po tom všem ale nakonec večer vyrazili se svou rodinou oslavit Halloween, tak jak to měli v plánu.

Lidovky.cz: Takže halloweenské oslavy v New Yorku nebyly narušeny?
Nijak výrazně. Velkou roli v tom ale samozřejmě sehrálo to, že útočníka chytili. 

Jak to aktuálně vypadá v ulicích New Yorku? Vyskytuje se v nich více policistů? Jsou zavedena nějaká zvýšená bezpečnostní opatření?
O ničem takovém nevím. Ani já ani lidé v mém okolí. Na frekventovaných místech běžně hlídkují policisté, možná jich je teď v ulicích víc, ale žádná speciální viditelná opatření se nekonají. Ani vydávání doporučení, aby se lidé některým místům vyhýbali. Takovému útoku se bohužel stejně nedá zabránit.

Narušil úterní útok život místních nějakým způsobem, nebo je po 11. září již nemůže nic rozhodit?
Život místních jen tak něco nenaruší. A není to jen tím, co se stalo 11. září, ale životem v New Yorku obecně. To město má svoje tempo ať se děje co se děje, a vy s ním. Jak říká kamarád – Čech, co tu žije skoro 20 let: Newyorčany nic nezničí.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz