26. srpna 2017 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napište si na paži své jméno, radil starosta těm, kdo se odmítli evakuovat

Záchranáři v postižené oblasti objíždí domovy a pomáhají převážet postižené... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři v postižené oblasti objíždí domovy a pomáhají převážet postižené... | foto: ČTK

Města Rockport a Galveston patří mezi oblasti nejvíce zasažené Hurikánem Harvey, který udeřil v Texasu v sobotu ráno (SEČ). Oblast zasáhl vítr o rychlosti až 209 kilometrů za hodinu a napáchal značné škody. Mnoho obyvatel se však rozhodlo v oblasti zůstat. Místní starosta jim radil, aby si na ruku napsali jméno pro usnadnění identifikace.

Rockportský starosta Patrick Rios řekl těm, kdo ve městě zůstali, aby si na paži permanentním fixem napsali jméno a číslo pojištěnce pro případ zranění či smrti. „Neradi o takovýchto věcech mluvíme. Nelíbí se nám to, ale je to realita. Lidé neposlouchají,“ řekl Rios.

Reagoval tak na skutečnost, že mnoho obyvatel odmítlo uposlechnout příkaz k evakuaci. Ve městě Galveston o 65 tisících obyvatel, další těžce zasažené oblasti, se takto dle odhadů rozhodlo zůstat asi 65 procent lidí. Ti se zásobili jídlem, vodou, palivem a pytli s pískem a zavřeli se ve svých domovech.

Hasiči: ‚Jsme zaseklí a nemůžeme nikam jít‘

„Momentálně jsme zaseklí na místě a nemůžeme nikam jít,“ řekl Steve Sims, náčelník dobrovolnického požárního oddílu v Rockportu. „Slyšeli jsme řeči o tisíci různých věcech, ale nemůžeme nic potvrdit, protože jsme nic neviděli. Víme, že máme spoustu problémů, ale zatím nevíme jaké.“

V Corpus Christi dál hoří ropná rafinerie, která byla poškozena hurikánem.
Policista se z okna dívá na prudký déšť, který zasáhl Texas s blížícím se...

Sims řekl, že v městě s deseti tisíci obyvateli, z nichž asi dvě třetiny byly evakuovány, vypadl internet a většinou i telefonní signál. Rockportská střední škola, hotel, domov seniorů a další budovy utrpěly značné škody, některé z nich přitom měly sloužit jako úkryty pro obyvatele. Domovy důchodců však byly evakuovány jako první.

Předpokládá se, že v cestě hurikánu se vyskytuje asi šest milionů obyvatel, stejně tak jako důležité americké ropné rafinerie.

Reuters

Najdete na Lidovky.cz