Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napoleona porazil sovětský maršál Žukov, myslí si část Rusů

U ruského Borodina se zase "válčilo" s Napoleonem - po 200 letech  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U ruského Borodina se zase "válčilo" s Napoleonem - po 200 letech | foto: ČTK

MOSKVA Překvapivé poznatky vyrážející dech historikům přinesl průzkum státní agentury VCIOM o porážce francouzského císaře Napoleona při ruském tažení před 200 lety. Dnešní výročí bitvy u Borodina oslavilo Rusko velkolepou rekonstrukcí už minulou neděli za osobní přítomnosti prezidenta Vladimira Putina a množství televizních kamer.

Podle průzkumu si každý stý Rus myslí, že Napoleona porazil Georgij Žukov, který se však proslavil jako sovětský maršál až o více než století později v boji s Německem. Stejný počet obdivovatelů má i Andrej Bolkonskij, literární hrdina z románu Vojna a mír Lva Tolstého. Podle každého dvacátého Rusa se hrdinou války s Napoleonem stal neporazitelný vojevůdce Alexandr Suvorov. Ani ten se však s císařem utkat nemohl, protože zemřel 12 let před francouzským vpádem do Ruska. Více než pětina přiznala, že neví.

Borodino se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové bitvy, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu.

Borodino se spolu se Slavkovem u Brna a belgickým Waterloo počítá mezi klíčové bitvy, které rozhodovaly o Napoleonově vzestupu a pádu.

Většina Rusů, dvě třetiny dotázaných, však správně identifikovala jako svého válečného hrdinu Michaila Kutuzova, který s Napoleonem svedl bitvu u Borodina. Krvavá řež, po které zůstaly desetitisíce padlých, zůstává dodnes předmětem sporů. "Francouzi se ukázali být hodni vítězství, ale Rusové si zasloužili právo nepovažovat se za poražené," prohlásil prý po bitvě sám Napoleon. Ten sice vtáhl do Moskvy, tu však Rusové podpálili. Po vynuceném ústupu zbylo z císařovy armády jen torzo.

Rusové se u Borodina opět střetli s Napoleonem

Kutuzovovi následníci však mají jasno: podle 70 procent dotázaných u Borodina vyhráli Rusové, podle desetiny nevyhrál nikdo a 13 procent přiznalo vítězství Napoleonovi.

Za hlavní příčinu Napoleonovy porážky téměř polovina dotázaných označila krutou ruskou zimu. Až poté následovalo hrdinství ruských vojáků, um vojevůdců, záškodnictví partyzánů, mizernost ruských cest, epidemie tyfu či nesourodost Napoleonovy armády. Poznatky z průzkumu podle komentátorů prý svědčí hlavně o tom, jak rychle se zapomínají středoškolské znalosti.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.