Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
16. října 2019 19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NASA představila skafandry pro příštího muže a první ženu na Měsíci

Dvojice skafandrů je určena pro misi Artemis, která by měla dopravit další lidi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojice skafandrů je určena pro misi Artemis, která by měla dopravit další lidi... | foto: Reuters

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předvedl v úterý veřejnosti dva modely nových skafandrů, které by měly být využity při misi Artemis plánované. S tou by se na Měsíc měl dostat první muž od roku 1972 a vůbec první žena v historii.

Skafandry představil šéf NASA Jim Bridenstine v centrále agentury ve Washingtonu. Na pohled jsou podobné těm původním, které astronauti nosili v 60. a 70. letech v době misí Apollo, i těm, které jsou používány při misích na Mezinárodní vesmírné stanici, mají ovšem řadu technologických vylepšení.

NASA představila skafandry nové generace.
Demonstrace pohyblivosti skafandru.

První z nich (červeno-modro-bílý) se jmenuje Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) a je uzpůsobený k průzkumům povrchu Měsíce. Mezi hlavní zlepšení patří jeho odolnost vůči jemnému prachu, který se na jeho povrchu nachází. Dále vydrží extrémní teploty od -156,7 °C do  121,1 °C, zároveň je ušitý tak, aby vyhověly více různých velikostem, měl by být pohodlnější a astronauti by v něm měli být pohyblivější.

NASA představila nové skafandry pro výpravu na Měsíc.

Oblek Orion Crew Survival Suit.

Druhý oranžový oblek Orion Crew Survival Suit budou mít astronauti na sobě v modulu Orion při startu a následně při návratu na Zem. NASA uvádí, že má lehčí a pevnější helmu, oranžová barva byla zvolena kvůli své dobré viditelnosti v moři, v případě že by do něj posádka při návratu nouzově přistávala. Oblek má být taktéž pohodlnější a sedět každému členovy posádky. 

K tomu, aby maximalizovala pohodlí astronatů, NASA využije 3D skenování, které je zachytí při provádění různých pohybů. Na základě těchto skenů jim pak sestaví skafandr na míru. 

Poslední člověk přistál na povrchu Měsíce v roce 1972. Cílem NASA je do roku 2024 poslat k přirozenému satelitu Země dalšího muže a také první ženu. K tomuto cíli má vést mise Artemis a astronauty by k cíli měla dopravit kosmická loď Orion. Tato mise by zároveň měla mířit k dosud nenavštívenému jižnímu pólu Měsíce. Podle NASA je toto prvním krokem k jejich dlouhodobému cíli, kterým je dopravení prvního člověka na Mars. 

Lidovky.cz
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!