Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Násilníci z Pamplony dostali další tresty za sexuální obtěžování

Španělská policie (ilustrační foto). foto: Reuters

Córdoba (Španělsko) - Čtyři z pěti Španělů, kteří v roce 2016 v Pamploně společně znásilnili osmnáctiletou dívku a odpykávají si za to už patnáctileté tresty, byli ve čtvrtek odsouzeni za další sexuální delikt z téhož roku. Informovala o tom místní média.
  16:47aktualizováno  17:10

Případ z Pamplony vyvolal ve Španělsku masové demonstrace v roce 2018 poté, co byli tito muži odsouzeni k nižším trestům jen za sexuální zneužití, a ne znásilnění. Kvůli této kauze vláda navrhla reformu trestního zákoníku.

Případ skupiny, která si na sociální síti v minulosti říkala La Manada (Smečka) a která si oba delikty nahrávala na video, vyvolal ve Španělsku řadu velkých demonstrací proti násilí na ženách. I na čtvrteční večer svolala do Córdoby skupina žen protest pod názvem „Bez spravedlnosti není rovnosti“, protože čtvrteční rozsudek považují za „hanebný a nedostatečný“. Demonstrace se koná od 20:30 hodin a účastníci mají dodržovat dvoumetrovou bezpečnou vzdálenost kvůli pandemii covidu-19.

Čtvrteční verdikt se týká události, která se stala dva měsíce před znásilněním dívky v Pamploně při tamních populárních slavnostech svátku svatého Fermína. Čtyři ve čtvrtek odsouzení, z nichž jeden byl tehdy policista a jeden voják, 1. května 2016 nabídli mladé dívce, že ji svezou domů. Dívku, která byla opilá a ne úplně při vědomí, během cesty nepatřičně osahávali a líbali, což si nahrávali na video.

Video násilníci posléze sdíleli na dvou chatech s asi třemi desítkami lidí, z nichž někteří ho obdivně komentovali. „Jaká zručnost - jednou rukou řídit a druhou osahávat vzadu kozy,“ citoval jeden z komentářů ve čtvrtek deník El Periódico. Podle něj si dívka až druhý den uvědomila, co se stalo, měla totiž roztrhané šaty a modřiny.

Soudce ve čtvrtek uznal, že muži se dopustili „činu nepochybně sexuálního charakteru“ a že čin se stal „bez vůle a souhlasu oběti“. Podle soudce ale nejsou dostatečné důkazy o použití násilí či zastrašování, a proto vynesl tresty jen za sexuální zneužití.

Nejvyšší trest - tři roky vězení za narušení soukromí a rok a půl za sexuální zneužití - dostal lídr skupiny José Ángel Prenda, který vzal u soudu na sebe zodpovědnost za natočení videa i za jeho zveřejnění. Ostatní podle něj o zveřejnění nevěděli. Bývalý policista Alfonso Cabezuelo, bývalý voják Manuel Guerrero a kadeřník Jesús Escudero dostali tresty rok a čtyři měsíce za narušení soukromí a rok a půl za sexuální zneužití.

Znásilnění v Pamploně se pětice mužů, jimž je dnes mezi 30 až 33 lety, dopustila v červenci 2016, kde na tamních slavnostech společně znásilnili tehdy osmnáctiletou dívku a čin si natočili na video mobilním telefonem. Oblastní soud v Pamploně je v dubnu 2018 odsoudil k devíti letům vězení za sexuální zneužití, ač prokuratura žádala téměř 23 let za znásilnění. Soud neuznal, že šlo o znásilnění, protože se podle něj neprokázalo fyzické násilí ani vyhrožování. Loni v červnu jim nejvyšší soud tresty zvýšil, čtyřem na 15 let a pátému přidal dva roky navíc za to, že oběti ukradl mobilní telefon a zastrašoval ji při tom.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat