4. prosince 2012 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO bude bránit Turecko, souhlasí s raketami u hranic se Sýrií

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: Reuters

BRUSEL Severoatlantická aliance souhlasí s rozmístěním raket Patriot na tureckém území u hranic se Sýrií. Rozhodli o tom šéfové diplomacií zemí NATO. O rozmístění raket spojence požádala Ankara. Zdůvodnila to hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který ČR v Bruselu na dvoudenním zasedání zastupuje, řekl, že jde o obranné a dočasné opatření. "Je to politická demonstrace, že NATO bude bránit Turecko," řekl.

VÍCE O NAPĚTÍ:

Rakety poskytnou dvě alianční země - Německo a Nizozemsko. Počty raket i množství vojáků, kteří je budou obsluhovat, budou podle šéfa české diplomacie malé. Přesné množství neupřesnil.

Ruské obavy

O rozmístění raket Patriot se ministři NATO bavili i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Moskva v minulosti opakovaně dala najevo pochyby, které tento krok provázejí. Rusové se obávají, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky NATO vůči Sýrii. To nicméně aliance odmítá. "Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," zdůraznil v pondělí český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Střely Patriot.

Střely Patriot.

Turecko významně podporuje syrskou opozici. Patrioty by ho měly chránit před případnými odvetnými útoky ze strany Sýrie, která má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice. Šéf aliance Anders Fogh Rasmussen dnes zdůraznil, že pokud by kdokoli použil chemické zbraně, pak je možné očekávat okamžitou reakci mezinárodního společenství.

V Sýrii mezitím pokračují boje. Vládní síly se soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 41.000 mrtvých. ČTĚTE VÍCE

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!