10. dubna 2017 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalného propustili po patnácti dnech ve vězení za organizaci protestů

Policie zatýká vůdce opozice Alexeje Navalného během demonstrace proti korupci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zatýká vůdce opozice Alexeje Navalného během demonstrace proti korupci. | foto: ČTK

MOSKVA Z moskevského vězení v pondělí vyšel opoziční předák Alexej Navalnyj, odsouzený koncem března k 15 dnům za mřížemi za to, že při zatýkání na protivládní demonstraci kladl odpor policii. Novinářům to oznámil Navalného spolupracovník Leonid Volkov.

Policisté Navalného odvezli z demonstrace proti korupci v ruské vrcholné politice, kterou sám opoziční předák zorganizoval v Moskvě a dalších velkých ruských městech. V metropoli se na protestu sešlo několik desítek tisíc lidí, zadržena byla zhruba tisícovka z nich.

Navalného soud kromě patnáctidenního vězení odsoudil k pokutě 20 000 rublů (8700 korun) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Podle úřadů totiž protest moskevská radnice nepovolila. Důvodem akce, která se rozšířila do zhruba 80 ruských měst, byl protest proti údajnému obohacování premiéra Dmitrije Medveděva.

Ruská pořádková policie v neděli zasahovala na demonstraci proti korupci....
Policie u pomníku Alexandra Puškina během protestů v Moskvě.

Údajné důkazy o premiérově pohádkovém majetku obsahoval film, který natočil Navalného Fond proti korupci. Premiér prý disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.

V reakci na film, který na internetu zhlédly miliony Rusů, Medveděv obvinil Navalného z pomluv vyrobených za peníze „soukromých sponzorů“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz