4. dubna 2017 18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský premiér Medveděv obvinil Navalného z pomluv za peníze sponzorů

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý obvinil opozičního vůdce Alexeje Navalného z pomluv vyrobených za peníze „soukromých sponzorů“. Reagoval tak na kompromitující film o svém údajném korupčním chování, který nedávno zveřejnil Navalného Fond proti korupcí. Protestní demonstrace proti zneužívání moci se poslední březnový víkend v Moskvě zúčastnily desetitisíce lidí.

Tvůrci filmu podle Medveděva usilují o konkrétní politické cíle a snaží se vyhnat lidi do ulic. „Je to nečestné chování, způsob, jak dosáhnout vlastních zištných cílů,“ řekl premiér, který ve svém projevu v Tambově Navalného přímo nejmenoval. Organizátora demonstrací označil za „souzenou osobu“, o níž nelze mít žádné iluze. Navalnyj podle Medveděva „vyhnal neplnoleté lidi do ulic, což je prakticky zločin“.

Navalného film obsahoval informace o majetku předsedy ruské vlády, jehož hodnota prý dalece přesahuje Medveděvovy legální příjmy. Premiér údajně disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii. Při protestní demonstraci byl Navalnyj zatčen a den nato odsouzen k pokutě a 15 dnům vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz