Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Navalnyj se podle advokátky nachází v krajně neutěšeném zdravotním stavu, věznice to popírá

Alexej Navalnyj foto: Reuters

Moskva - Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se nachází v „krajně neutěšeném“ zdravotním stavu, řekla jeho advokátka Olga Michajlovová nezávislé televizi Dožď poté, co se směla s uvězněným opozičníkem sejít. Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti před tím oznámila, že zdravotní stav opozičního předáka je uspokojivý. Reagovala tak na středeční oznámení jeho advokátů, kteří před tím nemohli Navalného navštívit.
  15:51aktualizováno  18:52

„Zdravotně je podle mého názoru v krajně neutěšeném stavu, protože trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy,“ řekla Michajlovová o Navalného stavu. „Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít. V podstatě má pravou nohu ve strašném stavu,“ dodala. Vězeň podle ní dostává na bolest ibuprofen v tabletkách i jako mast. Absolvoval také vyšetření na tomografu, ale diagnózu mu nesdělili.

Správa věznice, kde se opozičník nachází, informovala, že 24. března prohlédli lékaři odsouzené, mezi nimiž byl i Navalnyj. „Podle výsledků vyšetření je jeho zdravotní stav hodnocen jako stabilní, uspokojivý,“ uvedla věznice.

Alexej Navalnyj u moskevského soudu.
Alexej Navalnyj u moskevského soudu.

„Teď máme skutečně obavy. Ani federální vězeňská služba Navalného stav neoznačila za dobrý,“ komentoval sdělení úřadů na twitteru Navalného Fond boje s korupcí. Opozičníkovi spolupracovníci připomínají, že takto byl naposledy stav Navalného označován loni v srpnu, než byl po otravě přepraven v bezvědomí do Německa, kde zjistili, že byl otráven.

Sám Navalnyj si v prohlášeních, zveřejněných na jeho webu, postěžoval šéfovi vězeňské služby a generálnímu prokurátorovi na „mučení“, kterému je podrobován tím, že je připravován o spánek: dozorci jej v noci úmyslně každou hodinu budí, přestože v cele je pod dohledem kamery a přestože podle předpisu ruského ministerstva spravedlnosti má mít odsouzenec zaručen osmihodinový nepřerušovaný spánek. V dalším prohlášení požádal, aby jej vyšetřil civilní lékař.

Navalného podle agentury Reuters podpořilo v otevřeném dopise skoro 160 ruských osobností včetně hudebníků, režisérů nebo spisovatelů. Žádají, aby úřady umožnily právníkům přístup k opozičnímu předákovi a držely ho v normálních podmínkách. Chtějí například, aby ho dozorci přestali v noci každou hodinu budit, což věznice činí, jelikož ho považuje za vězně, u kterého je vysoké riziko útěku.

Litva, Lotyšsko a Estonsko Rusko vyzvaly, aby zajistilo vězněnému kritikovi Kremlu co nejdříve lékařskou péči. „Přístup k lékařské péči je základní právo i politických vězňů,“ cituje Reuters ministry zahraničí pobaltských zemí.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl zadržen v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku poslán do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém procesu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat