14. prosince 2017 22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Názor států Evropské unie na status Jeruzaléma zůstává podle Tuska neměnný

Evropští lídři na summitu v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropští lídři na summitu v Bruselu. | foto: ČTK

Brusel Lídři zemí Evropské unie se ve čtvrtek večer v Bruselu shodli, že nezmění svou pozici v otázce Jeruzaléma poté, co ho Spojené státy uznaly za hlavní město Izraele. Na twitteru o tom informoval předseda unijních summitů Donald Tusk. Podle EU je jediným řešením vznik nezávislých států Izraele a Palestiny, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou.

Stávající pozici společenství zopakovala bezprostředně po prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalémě například šéfka unijní diplomacie Fedrica Mogheriniová. Status Jeruzaléma by měl být podle EU výsledkem mezinárodních jednání. „Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou,“ řekla v pondělí při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Šéfové států a vlád EU podle Tuska ve čtvrtek zopakovali svou podporu „dvoustátního řešení“. „V tomto kontextu zůstává pozice EU k Jeruzalému nezměněna,“ uvedl na twitteru Tusk. Podle informací ČTK přišla s podrobnějším návrhem unijní pozice k americkému uznání Jeruzaléma Francie, zatím však není jasné, co materiál obsahuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz