Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

„Nechť Bůh žehná Brazílii“

Svět

  7:59
SAO PAULO/PRAHA - Brazílie, největší katolická země světa, představuje pro katolickou církev také jeden z největších problémů. Její návštěvu začal Benedikt XVI. hrozbou exkomunikace politikům podporujícím povolení potratů.

Návštěvu Brazílie začal Benedikt XVI. hrozbou exkomunikace politikům podporujícím povolení potratů. foto: ORLANDO KISSNER AFP

Za poslední roky ztratili katolíci na deset procent věřících, kteří přešli především k protestantům. A pokud jde o příjmy z darů, už dnes katolická církev „vybírá“ méně než její protestantští konkurenti.

Změnit tento pro Vatikán neblahý trend má začínající návštěva papeže Benedikta XVI., který v Brazílii zůstane do 14. května. „Nechť Bůh žehná Latinské Americe! Nechť Bůh žehná Brazílii!“ řekl papež po příletu v noci na včerejšek. Návštěvu ale nezačala hlava katolické církve zrovna šťastně. Během letu do Sao Paula papež, kterého z Vatikánu doprovázelo na sedmdesát novinářů, totiž zaujal velice tvrdý postoj vůči politikům tolerujícím interrupci.

Na otázku novináře, zda by měli být takoví politici exkomunikováni, odpověděl podle agentury Reuters Benedikt XVI. vcelku jednoznačně: „Exkomunikace není něco svévolného. Je to součást kanonického práva. Je založená jednoduše na principu, že zabití nevinného lidského dítěte je neslučitelné s přijetím svátosti oltářní, což je přijetím těla Kristova.“

Interrupce jsou stejně jako používání antikoncepce a kondomů, což církev věřícím také zakazuje, v Latinské Americe velmi citlivou otázkou. Mexiko City, pětadvacetimilionová metropole Mexika, zlegalizovala před několika dny potraty a i Brazílie se tak chystá učinit dokonce v celostátním měřítku. Levicově orientovaný prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který přišel papeže přivítat na letiště, dává najevo, že je příznivcem liberalizace umělého přerušení početí.

Papež se bude snažit naklonit si Brazilce, ztrácející zájem o katolickou církev, sérií dvanácti mší, které bude během své cesty celebrovat. Na první mši v Sao Paulu, která se odehrála v noci na dnešek, se očekával přes milion věřících. Další statisíce se čekají na cestě po ostatních místech Brazílie, při níž papež mimo jiné zahájí jednání latinskoamerických biskupů.

Ti se mají radit, jak by měla katolická církev odpovědět na nástup protestantských křesťanských „konkurentů“. „Domnívám se, že není žádný biskup či pastor, který by si nedělal starosti. Ve velkých městech nejsme příliš zastoupeni. Jeden kněz na 100 000 lidí nestačí,“ charakterizoval situaci pro britskou rozhlasovou stanici BBC nový saopaulský arcibiskup Dom Odilo Scherer. Podle BBC mají evangelické církve úspěchy především na předměstích velkých měst, kde tvoří mnohdy jedinou oporu pro přistěhovalce z venkova. „Připadají si tu naprosto ztraceni. Ale když vkročí do svého malého kostelíku, začnou si budovat vztahy a vytvářet vlastní svět, v němž dokážou ve městě fungovat,“ řekla BBC profesorka Paula Monteirová.

Svatý, výrobce placeba
Vatikán chce čelit „konkurenčnímu tlaku“ prohlášením prvního Brazilce za svatého. Svatořečení františkánského mnicha brazilského původu Antonia Galvaa se má stát vrcholem Benediktovy cesty.

Ale i tento akt je problematický. Jak uvádí agentura AP, důkazem zázraku nutného k svatořečení jsou neúčinné pilulky, které mnich začal před dvěma stoletími v klášteře vyrábět. Z údajných 5000 uzdravení uznal Vatikán dvě, i to však ke svatořečení stačí.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...