Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nedostatek jídla v Kataru? Podnikatel přiveze 4 tisíce krav a bude dělat mléko v poušti

Krávy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DAUHÁ/PRAHA Největší letecký přesun dobytka v historii. Tak nazývají média plán katarského podnikatele přepravit 4 tisíce krav do arabské pouště. Chce tím zachránit přísun čerstvého mléka katarským obyvatelům, na které dopadnou přerušené styky a obchodní dohody s okolními státy, především Saúdskou Arábií. Okolní země totiž Katar obviňují z podpory terorizmu.

Překvapivý krok katarského podnikatele Moutaze Al Khayyata, šéfa společnosti Power International Holding, má pomoct v nouzi Katařanům. Vždyť 80 procent potravin do Kataru putuje ze sousedních zemí. V současnosti uzavřená pozemní hranice se Saúdskou Arábií byla pro dovoz potravin naprosto zásadní. Arabské státy přestaly dodávat i letecky a přes moře. „Tohle je čas pracovat pro Katar,“ vysvětlil s vlasteneckým cítěním Al Khayyat.

Minulý týden Katařané v obavách z nedostatku potravin vykoupili obchody. Během víkendu ale prázdné regály zaplnily mléčné výrobky z Turecka a Írán poslal do Kataru letadla a lodě s čerstvým ovocem a zeleninou. K iniciativě se připojilo i Maroko. „Toto rozhodnutí bylo učiněno v souladu s islámskou naukou o solidaritě a vzájemné pomoci mezi muslimy, a to zejména během postního měsíce ramadánu,“ uvedlo v pondělním prohlášení marocké ministerstvo zahraničí.

V katarských supermarketech také probíhá kampaň na podporu lokálních produktů. U všech takových je letáček v barvách tamní vlajky s nápisem: „Společně za podporu lokálních výrobků.“ „Je to zpráva o našem vzdoru. Nepotřebujeme ostatní. Naše vláda se stará o to, abychom neměli nedostatky. Nikdo neumře hladem,“ řekl agentuře Bloomberg zaměstnanec vlády Umm Issa při nákupu tureckého mléka.

Aby se na turecké výrobce nemuseli spoléhat dlouhodobě, vymyslel řešení podnikatel Al Khayyat, ačkoliv jeho společnost se zaměřuje na stavebnictví a na svém kontě má i největší katarské nákupní středisko.

Travnaté plochy uprostřed pouště

Kromě toho ale také investuje velké peníze do zemědělského průmyslu. Asi 50 kilometrů severně od hlavního města začala před nedávnem budovat velkou multifunkční farmu. Potravinová bezpečnost totiž je jením z témat katarské vlády, jež potřebuje rozpumpovat ekonomiku, aby se do roku 2030 stala nezávislou na penězích z ropného průmyslu.

Na ploše 70 fotbalových hřišť místo pouště lemují nové šedé přístřešky dva široké pásy zelené trávy. Uprostřed plochu protíná silnice vedoucí k malé mešitě. Na zatravněných prostranstvích se zatím pasou ovce produkující mléko a sloužící i jako zdroj masa. Al Khayyat už plánoval přes moře přivézt i skot, ale proces se neustále prodlužoval. Teď se však situace změnila.

Přístav v katarském Dauhá.
Letadlo A320 společnosti Qatar Airways.

Na přepravě 4 tisíc kusů dobytka se byznysmen dohodl se společností Qatar Airways. V průměru půltunová zvířata si Al Khayyat vyhlédl v Austrálii a Spojených státech a bude potřeba asi 60 letů, aby je na Arabský poloostrov přesunul. Bude jej to stát 8 milionů dolarů (přes 186 milionů korun), tedy více než pětinásobek původních plánovaných nákladů, kdyby krávy cestovaly přes moře.

Ještě koncem tohoto měsíce má v plánu začít produkovat čerstvé mléko, ačkoliv původním nejrychlejším termínem mělo být září. Už v polovině července chce podnikatel pokrývat třetinu katarské poptávky. Díky předchozím plánům už jsou kravíny v pouštním emirátu hotové, prodraží se však doprava.

Hodnotu v nastalé situaci Al Khayyat ale primárně vidí jinde, proto mu vynaložené náklady nevadí. „Vláda velmi intenzivně pracuje, aby lidé nepocítili žádný problém. Nikdo ve svém běžném životě necítí nějakou krizi,“ uzavřel katarský byznysmen.

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týden oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, a to i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, včetně například palestinského radikálního hnutí Hamas, čímž destabilizuje bezpečnost v regionu. To Dauhá rezolutně odmítá s tím, že pomáhá snižovat hrozbu terorismu podporou skupin, které bojují s chudobou a požadují politické reformy.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!