Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porušili nacionalisté pravidla? Kotlebovci mobilizovali voliče i přes zákaz

Marian Kotleba, župan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Kotleba, župan | foto: SME - JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA/PRAHA V sobotních volbách na Slovensku se do parlamentu dostala také strana Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko, která získala 8,3 % hlasů. Ta přitom ještě v pátek aktivizovala své voliče varováním před falšováním voleb. Za tím podle jejich prohlášení mohou stát hlavní politické strany, zejména strana Směr-SD Roberta Fica. „Udělají všechno proto, aby nám zabránili dostat se do parlamentu,“ obávali se před otevřením volebních místností kotlebovci.

„Dostatečný počet hlasů nám do parlamentu nemusí stačit! Ze zkušeností dobře víme, že ve vícero okrscích dochází k manipulování s výsledky voleb,“ začíná výzvu Lidová strana Naše Slovensko. Tu zveřejnila na svých internetových stránkách v pátek. Informoval o tom zpravodajský server HN online.

„Tzv. standardní politické strany, obzvlášť vládní SMER-SD, udělají vše pro to, aby nám zabránili dostat se do parlamentu. Velmi dobře totiž vědí, že pokud bude v parlamentu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko, jejich špinavým kšeftům a zlodějnám bude konec,“ vyjádřili se v době volebního moratoria.

Ve stejném textu rovněž vyzvali své voliče, aby se stali pozorovateli voleb ve svém volebním okrsku. Výzvu pak zveřejnili i na facebooku. Ve čtvrtek přitom začalo na Slovensku volební moratorium, kdy je zakázána jakákoliv volební agitace. Stranám, které moratorium poruší, hrozí pokuta až ve výši osmi milionů korun.

Krajně pravicové uskupení ve volbách následně získalo 8,3 % hlasů (a s nimi 14 mandátů) a stalo se tak největším překvapením voleb. Jeho lídr Marian Kotleba v minulosti organizoval protiromská shromáždění, známý je také svými vystoupeními v nacistických uniformách a extremistickými projevy. Za ně byl také několikrát žalován.

Kotleba se v roce 2013 stal hejtmanem Banskobystrického kraje. Již tehdy média psala, že tímto vítězstvím v podstatě dostala ultrapravicová strana pozvánku do parlamentu. „Buďme si jisti, že udělá všechno pro to, aby pokud zrovna nikoliv hned v roce 2016, tak nepochybně v dalších parlamentních volbách zabouchal fašismus na bránu Národní rady,“ poznamenal v roce 2013 deník Pravda.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...