Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nemocnici v Sýrii zasáhly dělostřelecké granáty. Nejméně pět lidí zemřelo

Nejméně pět lidí zemřelo a 11 bylo zraněno při útoku na nemocnici ve městě Atárib na severozápadě Sýrie. foto: Reprofoto / Twitter The White Helmets

Damašek - Nejméně pět lidí zemřelo a 11 bylo zraněno při útoku na nemocnici ve městě Atárib na severozápadě Sýrie. Podle pozorovatelů je za střelbou syrský režim, přestože v regionu již rok platí příměří.
  14:10

Připomínáme si smutné výročí deseti let války v Sýrii. Nepřehlednému konfliktu se stále nedostává rozuzlení

„Ozbrojené síly režimu vypálily šest granátů na město Atárib v provincii Halab (Aleppo),“ řekl agentuře AFP ředitel Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdal Rahmán. Střely podle něj cílily na vstupní prostory a dvůr nemocnice ukryté v jeskyni. Zabily pět lidí včetně jednoho dítěte a jednoho zdravotníka.

O útoku informovalo také turecké ministerstvo obrany, turecká armáda a spojenci Ankary působící v regionu.

Nejméně pět lidí zemřelo a 11 bylo zraněno při útoku na nemocnici ve městě...
Nejméně pět lidí zemřelo a 11 bylo zraněno při útoku na nemocnici ve městě...

Džihádistická skupina Haját Tahrír aš-Šám, bývalá odnož syrské Al-Káidy, a několik dalších ozbrojených skupin ovládají přibližně polovinu území Idlib a části sousedních provincií včetně provincie Halab. V oblasti žijí tři miliony lidí, polovina z nich přišla z jiných částí země dobytých režimem. Turecko v syrském konfliktu podpořilo bojovníky, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada, na druhé straně je Damašek s podporou Moskvy.

V minulosti již režimní síly s podporou Ruska útočily na nemocnice, zdravotnická střediska se proto přesunula do jeskyní a podzemních úkrytů. Podle údajů Světové zdravotnické organizace v letech 2016 až 2019 čelily nemocnice na severozápadě Sýrie 337 útokům. Podle OSN je zde zničená polovina zdravotnických zařízení a 70 procent lékařů a zdravotních sester z oblasti uteklo, píše AFP.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat