Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejslavnější koně Británie. Jaký je příběh grošáků, kteří táhli královský kočár?

Svět

  11:00
Windsor - Prince Harryho a jeho snoubenku Meghan každý zná, ale co koně, kteří byli při královské svatbě přímo v srdci akce? Královští grošáci mají v britském panovnickém rodu dlouholetou tradici a jsou ustájeni přímo v Buckinghamském paláci.

Princ Harry a vévodkyně Meghan zdraví své fanoušky. foto: Reuters

V den královské svatby kočár s novomanželským párem táhli vzácní do šediva zbarvení koně plemena Windsor Grey, kteří jsou šlechtěni výhradně pro britskou královskou rodinu. Využívají se v různých ceremoniálních průvodech a trénují se přímo k tomu, aby bezpečně a důstojně vezli královský kočár. 

Slavný Storm a jeho syn

Mezi hlavní koňské hvězdy královské svatby patřilo duo otec a syn Storm a Tyrone. Čtveřici koní táhnoucí kočár doplnili dva další koně téhož plemene Milford Haven a Plymouth. Před kočárem jeli mimo spřežení dva jezdci na koních Sir Basil a Londonderry, kteří doplnili královský tým šesti koní Windsor Grey.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu na projížďce městem Windsor.
Novomanželé se vrací k hradu Windsor.

Kůň Storm je oblíbencem královny Alžběty II. Vládnoucí panovnice mu dokonce nechala postavit sochu v zahradách Buckinghamského paláce. Někteří královští koně Windsor Grey zastupují korunu v různých kombinovaných jezdeckých soutěžích. Koně v minulosti vyhledával princ Phillip, vévoda z  Edinburghu, který na nich zamlada závodil.

Psali jsme:

V průvodech pořádných korunou je běžné, že alespoň na jednom koni z povozu sedí jezdec. Stejně tak tomu bylo i při královské svatbě, jezdci byli dokonce dva. Dle odborníků z oboru jezdectví je tento způsob řízení kočáru velmi bezpečný, jelikož jezdci mají bezprostřední kontakt s koněm a mohou ihned zasáhnout. Zároveň nepřekáží v královském kočáře. Osobní asistent královské rodiny Toby Browne řekl: „Novomanželé mohou sedět poměrně vysoko, tudíž jsou velmi dobře viditelní pro veřejnost.“

Z šedého hříběte k běloušovi

Koně plemene Windsor Grey jsou šedí, avšak někdy můžou připomínat síťovaného bělouše. Je to tím, že Windsor Grey jsou grošáci a mají menší nebo větší šedé skvrny na bílém podkladě. Rodí se šediví a postupem času někteří mohou vybělit až do bělouše. Při průvodu je důležité, aby koně byli sehraní a pohybovali se ve stejném chodu. Windsor Grey trénují špičkoví trenéři, kteří už od obsedání dbají na dokonalou harmonii jezdce a koně. Se zapřaháním do kočáru mohou koně začít dříve než s jízdou, takže už od mala jsou vedení k tahání povozu a k pohybu ve skupině jiných koní. Koně se povětšinou obsedají kolem třetího roku.

Stáje v Buckinghamském paláci

Královští koně jsou ustájeni přímo v Buckinghamském paláci v Londýně. Historie královských stájí sahá až do 14.století, kdy byli do stájí umístěni lovečtí jestřábi a sokoli královské rodiny. Z této doby pochází jméno stájí Queen’s Mews, přičemž pojem „mews“ je ve skutečnosti jestřábí a sokolnický termín. Původní Mews byly zbořeny na počátku 19. století a stáje byly přesunuty na jih od Buckinghamského paláce, kde jsou dodnes.

Průvod královských novomanželů začal ihned po obřadu ve dvě hodiny našeho času před kaplí svatého Jiří a trval přibližně 25 minut. Fanoušci královské dynastie již od středy přespávali v ulicích Windsoru, aby si zabrali nejlepší místa.

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...