Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Javor už zabil desítky koní. Polykají plody stromu, které obsahují smrtící látku

  18:01
Praha - Teplý podzim přinesl smrt desítkám koní. Kolem pastvin dozrály v minulých týdnech nažky javorů, které jsou pro koně velmi nebezpečné, po jejich konzumaci umírají. Javor klen totiž obsahuje toxin, který způsobuje selhání koňského srdce.

Koně na pastvě v podzimním období. foto: Magdaléna Langová

V současné době se u koní stále častěji vyskytuje onemocnění označované jako atypická myopatie. Příčinou nemoci je akutní otrava látkou hypoglycin A, která je obsažena v nažkách a semenáčcích javoru klenu, neboli javoru horského. „Tento druh javoru obsahuje toxin, který způsobuje metabolický rozvrat a smrtelnou otravu,“ říká pro server Lidovky.cz veterinář specializující se na vnitřní choroby koní Petr Jahn.

I pár jablek navíc může koně zabít. Petice žádá zákaz krmení cizích zvířat pod pokutou 100 tisíc korun

Nemoc naruší energetický metabolismus a projevuje se rozpadem svalů. Atypická myopatie napadá kosterní svalovinu, v některých případech i srdeční svaly, otrávení koně trpí náhlým nástupem svalové slabosti, potí se a třesou. „Hypoglycin A by byl nebezpečný i pro člověka, ale lidé pochopitelně javor nejedí,“ podotýká veterinář.

Hrozen zralých nažek javoru klenu.

„Javory máme přímo u ohrady, je to pastvina obehnaná stromy,“ říká Klára Novotná, která kvůli otravě toxinem přišla o dvě kobyly. „Jedna ležela na pastvině, jako kdyby ji někdo zastřelil. Druhá byla zpocená a nechtělo se jí do pohybu, pak se začala třást, padla k zemi a už nevstala. Za pár minut byla mrtvá,“ vypráví zdrcená chovatelka koní.

Jedovatá látka byla zaznamenána jen v javoru horském a javoru jasanolistém. Ostatní druhy stromu vyskytujících se na našem území nejsou považovány za toxické. 

Silný vítr a sucho

„Výskyt onemocnění je v letošním roce určitě vyšší než v předchozích letech,“ říká Jahn. Intoxikace se vyskytuje na podzim, kdy padají a dozrávají nažky, a na jaře, kdy klíčí semenáčky. Intenzita se rok od roku může lišit. „Odhaduji, že tak třicet koní bylo od konce letošního září doposud postiženo,“ říká Jahn. Většina otrávených zvířat na následky nemoci zemře, selže jim srdce a dýchací svaly. „Mortalita u tohoto onemocnění je opravdu vysoká, tak osmdesát procent,“ tvrdí veterinář.

Místo pastviny Sahara. Chovatelé posílají dobytek na předčasnou porážku, příští rok bude méně mléka

Letos na území Česka foukal poměrně silný vítr, který vedl k opadání velkého množství nažek. Díky větrnému počasí navíc padají i nezralé nažky, které obecně obsahují více hypoglycinu A.

Další příčinou hojného výskytu otravy je uplynulé tropické léto. „Nevyrostla tráva a semena javoru těžko zapadnou mezi stébla, proto je koně požírají společně se zelení,“ vysvětluje specialista na vnitřní choroby koní. Kvůli suchu stouply ceny sena, majitelé se snaží ušetřit, a proto prozatím nedokrmují. Koně jsou pak odkázáni na zbytek pastvy, jsou méně vybíraví a plody javoru lehce pozřou s trávou. „Taky je možné, že se o nemoci více mluví, a proto majitelé častěji nahlašují úhyn zvířete,“ konstatuje Jahn.

Kůň na pastvě.

Zmenšování pastvin a kontrola výběhů

Atypická myopatie je „pastevní“ onemocnění. Postihuje koně, kteří žijí na pastvě a živí se zejména trávou, v zimních měsících, kdy již není dostatek kvalitní zeleně, jsou dokrmováni senem. „Náš výběh vede podél řeky, kde každý druhý strom je javor klen, proto mě strach donutil přepažit pastvinu v nejvíce zamořené části,“ popisuje pro server Lidovky.cz majitelka dvou koní Anna Štěpánová.

Příznaky nemoci

  • svalová slabost
  • ztuhlost
  • třes
  • tmavá moč
  • pocení
  • zvýšená tepová frekvence
  • obtížné dýchání

„Zbytek pastvy jsem následně několik dní procházela a snažila se vysbírat možné nebezpečí, tedy listy a plody javoru. Myslím, že jsem udělala maximum pro eliminování možného rizika,“ tvrdí Štěpánová z Královéhradeckého kraje.

Tento postup radí i většina českých veterinářů, podle nich je nejlepší prevencí kontrola výskytu nažek na pastvinách. „V případě pozitivního nálezu se pastvina nesmí používat, semena a semenáčky je nutné z pastvy odstranit,“ radí Jahn. Na pozoru musí být i chovatelé, kteří v bezprostřední blízkosti žádný javor nemají. „Byl zaznamenám případ atypické myopatie, kde se zdroj semen nacházel dvě stě metrů od pastvin,“ upozorňuje veterinář.

Smrtící dávka

„Ve stádě dvaceti koní onemocní jen někteří z nich, otrava je velmi individuální,“ vysvětluje Jahn. Akutní onemocnění postihuje zejména mladé koně a nově příchozí jedince, kteří si teprve zvykají na prostředí pastvin. „Zdá se, že koně, kteří po dobu několika let pravidelně přijímají nažky, si mohou vypěstovat odolnost vůči otravě,“ konstatuje specialista na vnitřní choroby koní.

Neexistují přesné studie o tom, jaké množství nažek je pro koně fatální. Ovšem hrubý odhad udává, že smrtící dávka je 160 plodů. „U laboratorních myší byly provedeny toxikologické pokusy, ze kterých je možné vypočítat smrtelnou dávku pro koně, která podle těchto výpočtů není vyšší než dvě stě nažek,“ tvrdí veterinář. Příčinná souvislost mezi atypickou myopatií a konzumací plodů javoru byla objasněna až v roce 2013. „Onemocnění je známé už dlouho, ale teprve před pěti lety byla publikována přímá souvislost s javorem horským,“ říká specialista.