Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Největší humanitární krize na světě.' V Jemenu se cholerou nakazilo už půl milionu lidí

Podle vyjádření OSN jde o největší humanitární krizi na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle vyjádření OSN jde o největší humanitární krizi na světě. | foto: Reuters

SAN’ÁU Jemen už přes dva a půl roku sužuje táhlá, krvavá občanská válka. Od té doby, co hútíovští rebelové v roce 2014 obsadili tamní kapitol, San'áu, a Saudská Arábie jim odpověděla vojenskou intervencí ve snaze obnovit mezinárodně uznávanou jemenskou vládu prezidenta Abda Rabúa Mansúra Hádího, se ze země stalo pohřebiště tisíců civilistů. Bomby zničily mosty, nemocnice a továrny. A v kolabující zemi se začala šířit smrtící nemoc, která ve většině světa již nepředstavuje hrozbu: cholera.

Cholera se v Jemenu začala šířit v dubnu a jen za tři měsíce podle Světové zdravotnické organizace (WHO) infikovala přes půl milionu lidí. Podvýživa a špatné hygienické podmínky způsobili, že v dnešní době snadno léčená nemoc již zabila přes dva tisíce lidí, z toho přes polovinu dětí. Jde jednu z největších epidemií cholery za posledních 50 let.

„Je to pomalá smrt,“ popsal pro server The New York Times Yakoub al-Jayefi, jemenský voják, který jako řada dalších jemenských obyvatel nedostal plat již přes osm měsíců.

Bomby v Jemenu zničily mosty, nemocnice a továrny.
Bomby v Jemenu zničily mosty, nemocnice a továrny.

Jeho rodině již před časem došly peníze: přežívali téměř pouze na mléku a jogurtu, které jim darovali sousedi. Špatná strava se ale na rodině podepsala a al-Jayefova šestiletá dcera se teď léčí v san’áuské nemocnici kvůli podvyživenosti. Na její léčbu se složili přátelé a příbuzní jejího otce.

Podvyživenost, která se s chudobou v zemi šíří rapidní rychlostí kvůli neustálé destrukci budov i cest, je přitom jedním z hlavních faktorů, proč tolik lidí umírá na nemoc, která se dá léčit kombinací antibiotik a rehydratace. „Čekáme na zatracení nebo na zázrak,“ popsal al-Jayefi.

Bojiště národů

Yemen byl dlouhodobě nejchudší arabskou zemí a ozbrojené konflikty mu nebyly cizí. Současná občanská válka má kořeny v roce 2014, kdy hútíovští rebelové, povstalecká skupinazajdíjských ší’itů s vazbami na předchozí režim prezidenta Alí Abdalláha Sáliha, kteří do té doby působily pouze na omezené oblasti v severní části země, obsadili tamní hlavní město San’á a začali tlačit i na jeho souseda, Aden, druhé největší město Jemenu.

Mezinárodně uznávaná vláda byla jako důsledek hútíovské expanze vytlačena do exilu. Začátkem roku 2015 následně Saudská Arábie v koalici s dalšími arabskými národy odstartovala ozbrojené operace s cílem zatlačit rebely z hlavního města a obnovit vládu.

Snahy se ale zatím ukazují jako marné. Země zůstává rozdělená na dvě části, a ve vzniklém chaosu se daří i mezinárodním teroristickým skupinám. Na území Jemenu se rozrostl vliv Islámského státu i al-Káidy.

Do války je navíc zapletena i řada dalších mezinárodních konfliktů. Koalici Saudské Arábie podporuje Velká Británie, Francie i Spojené státy, které pravidelně podnikají letecké údery na území Islámského státu a al-Káidy. Hútíové mají naopak podporu v bývalé v Íránu - jemenský konflikt je tedy čast vykládán jako součást táhlého sporu mezi Íránem a Saudskou Arábií, který sahá i do Sýrie či Libanonu.

Stát v rozkladu

Snahy Spojených národů vyjednat mírové dohody se prozatím ukazují jako nemožné. Mezinárodní pozornost i diplomatická energie se obrací zejména na Sýrii, a tak k jednání nepřispívá ani tlak veřejnosti. A právě k Sýrii je jemenský konflikt často přirovnáván: z opatrného přístupu mezinárodních koalic se podle řady analytiků vyklubal další rozpadající se stát, který možná nebude možné zachránit.

„Manifestací je teď cholera, ale v budoucnu by mohlo jít o další epidemie, které by mohly mít centrum v Jemenu,“ komentoval situaci výkonný ředitel jednoho z programů Světové zdravotnické organizace. Pokud podle něj stát selže, další epidemie na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Nálety mezitím zemi dále ničí: k posledním došlo ve středu a vyžádaly si přes 70 mrtvých, z toho 30 civilistů. Bombardování zdevastovalo tamní infrastrukturu včetně významného přístavu, mostů, továren a nemocnic.

Škody také přibývají i kanalizačním systémům. Výsledkem je tedy obyvatelstvo na pokraji chudoby, kterému obklíčená země značně komplikuje možnosti politické emigrace. Stejně komplikované je pro mezinárodní organizace dostat do Jemenu pomoc. A když selhává kanalizace, čistá voda se stává luxusním zbožím: právě tak se také cholerou za tři měsíce nakazilo půl milionu lidí.

Největší humanitární krize na světě

Cholera se v Jemenu objevila již v roce 2016, načas se ji ale podařilo zastavit. Problém přišel v dubnu 2017, kdy dlouhé deštivé období rozšířilo bakteriální nákazu, která se přenáší pomocí vody infikované exkrementy. V rozvinutých zemích cholera není vážná - prakticky se nevyskytuje, ale když se objeví, jde ji snadno léčit pomocí rehydratace a ve vážnějších případech nasazením antibiotik. V Jemenu je to jinak.

„S podvyživeností, kterou děti tady trpí, když dostanou střevní chřipku, jejich stav už se nezlepší,“ vysvětlil zástupce dětského fondu Spojených národů Meritxell Relano. „Jsme v téměř třetím roku války a nic se nezlepšuje. Jsou limity toho, co můžeme v takto zkolabovaném státu udělat.“

Pokud se infekce bude dále šířit, brzy by mohla překročit vůbec největší epidemii cholery, kterou si moderní dějiny pamatují - došlo k ní po zemětřeseních v Haity v roce 2010.

Na rozdíl od Haity je ale mezinárodní pomoc mnohem komplikovanější a náročnější. Podle vyjádření OSN jde o největší humanitární krizi na světě. „Země je na pokraji hladomoru, šedesát procent lidí neví, odkud přijde jejich další jídlo. Téměř dva miliony dětí jsou podvyživené. Kvůli podvyživenosti jsou náchylnější choleře, a cholera způsobuje více podvyživenosti. Je to krutá kombinace.“

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....