Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
20. října 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Největší vítězství Talibánu v poslední době.' Útočníci zabili šéfa afghánské regionální policie

Razak přežil tucty pokusů o atentát v regionu, v němž povstalci zlikvidovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razak přežil tucty pokusů o atentát v regionu, v němž povstalci zlikvidovali... | foto: Reuters

Kábul Američany byl považován za jednoho z nejschopnějších afghánských lídrů a během svého života přežil desítky pokusů o atentát. Neporazitelného bojovníka a šéfa místní policie Abdula Razaka zabili až ve čtvrtek útočníci islamistického hnutí Tálibán, a to i přes to, že hlavním terčem útoku byl podle mluvčího radikálů americký generál Austin Miller.

Razak jako šéf regionální policie zodpovídal za bezpečnost v provincii Kandahár, někdejší baště Tálibánu. Jak upozornil server The New York Times (NYT), generál přežil tucty pokusů o atentát v regionu, v němž povstalci zlikvidovali většinu vlivných lídrů. Podařilo se mu uklidnit válku v dříve nejproblematičtější provincii a bezpečí ve městě dlouhodobě udržet. I proto ho Američané považovali za nepostradatelného spojence. Minulý rok vyvázl v Kandaháru z útoku, při němž zemřelo pět saúdskoarabských diplomatů.

Jeden z nejničivějších atentátů války v Afghánistánu podle svědků zahájil člen guvernérovy ochranky, když vrchní představitelé provincie vyprovázeli po schůzce zahraniční hosty k přistávací ploše helikoptéry. Šéf místní policie Razak byl údajně zasažen celkem čtyřikrát: dvakrát do nohy, jednou do břicha a do hrudi. Generál Miller, který byl hlavním terčem útoku, vyvázl bez zranění, podle svědků vyvázl díky ochranné výstroji. 

Neporazitelného bojovníka a šéfa místní policie Abdula Razaka zabili až ve...
Razak jako šéf regionální policie zodpovídal za bezpečnost v provincii...

„Dnes jsem ztratil skvělého přítele, generála Razaka,“ napsal po útoku generál Miller na Twitteru. „Dlouho jsme sloužili společně. Afghánistán ztratil vlastence, upřímnou soustrast všem lidem v Afghánistánu. To dobré, co udělal pro Afghánistán a afghánský lid, nelze vzít zpět,“ doplnil. 

„Tahle vražda je nejvýznamnějším vojenským vítězstvím Talibánu v poslední době,“ řekl Graeme Smith z Mezinárodní krizové skupiny, který strávil v Kandaháru několik let jako reportér. Podle něj Razak přinesl klid do města, které v době jeho nástupu do služby v roce 2011 denně prožívalo výbuchy a útoky. Součástí jeho strategie ale byla podle Smithe také „brutální kampaň proti Tálibánu“, kterou lidé ve městě oslavovali, zatímco zbytek provincie děsil.

‚Ať má smrt přispěje k míru‘

S Abdulem Razakem se táhly i kontroverze. Dlouhodobě ho kritizovali zejména obránci lidských práv. Devětatřicetiletý Razak byl často obviňován z mučení, mimosoudního zabíjení a dalšího porušování lidských práv. Afghánský prezident Ašraf Ghaní ho obviňoval z korupce a opakovaně proto zvažoval jeho propuštění ze služby, napsaly NYT.

Morálně diskutabilními praktikami svůj boj proti Tálibánu začal už v mládí. Zbraně se chopil v sedmnácti letech, a podle NYT byl známý tím, že se chlubil počtem Tálibánců, které zabil. „Byl jsem mladý muž a myslel jsem, že dělám správnou věc. Teď tím ale opovrhuji. Došlo mi, že nemůžeme vyhrát smrtí a krví,“ řekl ke své minulosti generál Razak v rozhovoru v roce 2015.

Smrt generála Razaka přichází v době, kdy se schyluje k formálním mírovým jednáním mezi USA a Tálibánem. „Pokud moje smrt přispěje k míru, nemám s tím žádný problém. Bojím se ale, že k míru nepovede. Pro Tálibán je iluzí představa, že by zahájili jednání. Nad tím nemají kontrolu,“ řekl v roce 2015 Abdul Razak.

tnTereza Navrátilová, zufZuzana Formánková, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...