26. listopadu 2017 7:13, aktualizováno  14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyšší stupeň varování. Po další erupci sopky Agung nad Bali hrozí poškození letadlových motorů

Pohled na sopku Mount Agung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na sopku Mount Agung. | foto: ČTK

JAKARTA Po sobotní erupci sopky Agung na indonéském ostrově Bali úřady dnes ráno vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory. Červený stupeň pro leteckou dopravu se vyhlašuje, hrozí-li bezprostředně, nebo už probíhá, výron popela do atmosféry. České ministerstvo zahraničí v této souvislosti nabádá české turisty k obezřetnosti a ke sledování situace.

Letecký provoz přes nejvyšší výstrahu na Bali přerušen není, lety se prozatím drží plánu, neboť mrak sopečného popela se pohybuje od letiště směrem k sousednímu ostrovu Lombok. To se ale může v okamžiku změnit a lety mohou být narychlo rušeny. Malé mezinárodní letiště na Lomboku už kvůli popelu provoz přerušilo.

Bali je rušnou turistickou destinací. Některé aerolinky ale už lety zrušily v září poté, co se sopka po více než 50 letech probudila. V posledním týdnu byly zaznamenány už dvě erupce.

České ministerstvo zahraničí dnes na svém webu vyzvalo české občany na Bali, aby „zejména v následujících 36 hodinách dbali zvýšené obezřetnosti“ a situaci sledovali v místních médiích. Doporučilo také, aby se ti, kteří na ostrově už jsou nebo tam plánují cestovat, zaregistrovali v databázi ministerstva DROZD.

Evakuováni byli lidé z okruhu 7,5 kilometru

V případě zásadního omezení či přerušení leteckého spojení s Bali ministerstvo rovněž doporučuje využít pro odcestování z ostrova trasy, o nichž informuje v odkazu na přiložené internetové adrese.

Podle indonéských úřadů je na Bali - s výjimkou okolí sopky - doposud bezpečno. Evakuováni byli lidé z okruhu 7,5 kilometru. Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických destinací.

Kvůli sopečné činnosti ostrov podle oficiálních odhadů přišel na cestovním ruchu o minimálně 110 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy Kč).

Na Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz