4. července 2019 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klíčový muž nizozemského podsvětí dostal doživotí. Proti mafiánovi s přezdívkou Nos vypovídaly jeho sestry

Podle soudu si Holleeder objednal mezi lety 2002 až 2006 pět vražd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle soudu si Holleeder objednal mezi lety 2002 až 2006 pět vražd. | foto: Twitter/Newsbay

Amsterodam Jeden z nejznámějších nizozemských zločinců by měl strávit zbytek života za mřížemi. Amsterodamský trestní soud ve čtvrtek shledal Willema Holleedera vinným z pěti nájemných vražd a jednoho zabití, informoval server veřejnoprávní stanice NOS. Nyní jednašedesátiletého Holleedera v 80. letech nechvalně proslavil únos pivovarnického magnáta Freddyho Heinekena.

Podle soudu si Holleeder objednal mezi lety 2002 až 2006 pět vražd, přičemž celkem zahynulo šest lidí. Jedna oběť nebyla původně cílem nájemných vrahů. Podle verdiktu jednal Holleeder z touhy po moci a po penězích. Zavražděny byly mimo jiné vlivné postavy nizozemského podsvětí, jednou z nich byl i Holleederův švagr Cor van Hout.

Holleeder, kterému nizozemská média přezdívají podle výrazného obličejového rysu „Nos“ (De Neus), byl více než třicet let klíčovou postavou nizozemského organizovaného zločinu. V roce 1983 spolu s komplici včetně van Houta, kterého nechal později zavraždit, unesl Holleeder pivovarnického magnáta Freddyho Heinekena. U soudu tehdy dostal jedenáctiletý trest, z vězení vyšel v roce 1992. Později strávil několik let ve vězení za vydírání. Kvůli podezření z objednání vražd byl znovu zadržen v roce 2013.

V nynějším procesu jako korunní svědkyně vypovídaly mimo jiné dvě Holleederovy sestry, které si rozhovory s ním léta nahrávaly. Proti bratrovi se podle NOS obrátily po vraždě Cora van Houta v roce 2003. Astrid Holleederová o svém bratrovi napsala dokonce knihu s názvem Jidáš, která byla přeložena i do češtiny. Podle knihy byl nedávno natočen seriál.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
Elektromechanik Ostrava Hrabová, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč