Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá ministryně práce chce omezit dávky pro cizince ze zemí EU

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová chce předložit návrh zákona, který by omezoval nárok cizinců ze zemí Evropské unie na sociální dávky v Německu. Uvedla to v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post. K podobnému kroku už minulý týden vyzvala vlivná poslankyně bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Gerda Hasselfeldtová.

„Musíme obce uchránit toho, aby se musely neomezeně starat o cizince ze zemí Evropské unie, kteří jsou bez prostředků,“ uvedla Nahlesová, jež v koaliční vládě zastupuje Sociálnědemokratickou stranu (SPD). Vyjádřením reagovala na nedávné rozhodnutí Spolkového sociálního soudu (BSG), podle něhož mají cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců nárok na sociální dávky.

Už minulý týden vyzvala poslankyně a předsedkyně klubu bavorské CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová, aby vláda přijala zákon omezující nárok přistěhovalců ze zemí evropské osmadvacítky na sociální dávky. Rozhodnutí sociálního soudu je totiž podle ní „nové velké lákadlo pro migraci chudých lidí z východoevropských států“.

Spolkový sociální soud (BSG) zveřejnil své rozhodnutí ve věci sociálních dávek pro přistěhovalce ze zemí EU hledající v Německu práci 3. prosince. Po půlročním pobytu jim stát musí vyplácet určité sociální dávky v zákonné výši. Dávky v případě dlouhodobé nezaměstnanosti jim ale podle soudu nepřísluší.

Podle odhadu německého Svazu měst a obcí by dodatečný nárok na finanční podporu získalo asi 130 000 lidí. Právě zatížení obcí chce Nahlesová zabránit. Obce v současnosti řeší dost nových úkolů v souvislosti s příchodem uprchlíků, uvedla ministryně. S vypracováním návrhu zákona bude podle ní ministerstvo práce a sociálních věcí muset vyčkat na zdůvodnění rozsudku.

Soud rozhodoval na základě případu ženy původem z Bosny, která má švédské občanství, ale s rodinou žije v Německu. Úřady jí odmítaly vyplácet dávky v nezaměstnanosti i sociální příspěvky na dítě. Soudní dvůr EU, kam se případ dostal, tuto praxi posvětil, BSG ale rozhodl jinak, a proto budou muset případ znovu projednat i soudy nižší instance.

List Die Welt napsal, že německé spolkové země plánují v příštím roce vynaložit na řešení uprchlické krize kolem 17 miliard eur (zhruba 460 miliard Kč). Do země letos přišlo podle posledních zveřejněných čísel už více než milion migrantů.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

PODĚBRADY - pronájem bytu 1+kk
PODĚBRADY - pronájem bytu 1+kk

Čechova, Poděbrady - Poděbrady V, okres Nymburk
9 000 Kč/měsíc