Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie provádí razie u islámských radikálů, kteří mohli být napojeni na útočníka z Vídně

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

Berlín  Policie v pátek ráno provedla na několika místech v Německu razie u čtyř osob, které eviduje jako islámské radikály a u kterých zjistila vazby na teroristu z Vídně. Zadržen ale nikdo nebyl, nikdo není ani považován za podezřelého, uvedl Spolkový kriminální úřad (BKA). Akce se uskutečnila jen den poté, co šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang varoval před teroristickou hrozbou v Německu. BfV funguje jako německá civilní rozvědka.

Spolkový kriminální úřad prohledal byty a obchody čtyř mužů z Osnabrücku, Kasselu a z okresu Pinneberg u Hamburku, se kterými by útočník z Vídně v kontaktu. O vazbách dostaly německé úřady informace od rakouských vyšetřovatelů. Za atentátníka z Vídně, který útočil sám, je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku, ale kořeny má v albánské menšině v Severní Makedonii. V centru rakouské metropole zabil čtyři lidi a dalších 20 zranil.

Němečtí vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se radikálové v Německu na vídeňském útoku či na přípravě podobných akcí podíleli či zda o útoku předem věděli. Prozatím ale podle prokuratury nebyl nikdo obviněn. Der Spiegel s odvoláním na své zdroje napsal, že dva radikálové z Osnabrücku v červenci Fejzulaie navštívili a několik dní strávili v jeho vídeňském bytě. O této schůzce rakouské bezpečnostní úřady věděly.

Další z radikálů, kterému je 22 let, pak ve Vídni nějakou dobu žil, ale nedávno se vrátil do Německa. Tento muž se podle Der Spiegelu snažil připojit k teroristickému hnutí Islámský stát (IS), na cestě do Sýrie byl ale zadržen v Bulharsku. Soud v Hamburku mu následně uložil podmínečný trest.

Čtvrtý z mužů pak s Fejzulaiem udržoval kontakt přes internet, uvedla prokuratura.

Média uvádějí, že nejméně o dva muže z této čtveřice se už delší dobu německé bezpečnostní úřady zajímaly. Zda to ale bylo kvůli kontaktům s Fejzulaiem, není jasné.

Fejzulai, kterého rakouská policie při útoku zastřelila, byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení, když se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k IS. Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se zúčastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...