Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo prodloužilo karanténu a omezuje v ohniscích volný pohyb na okruh 15 kilometrů od domova

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: ČTK

BERLÍN Stávající karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 31. ledna a opatření budou navíc zpřísněna. Novým celoněmeckým pravidlem pro ohniska koronavirové nákazy se stává omezení volného pohybu na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova, řekla po úterním jednání s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová.

Situace je podle Merkelové natolik vážná, že není možné nejen uvolňování restrikcí, ale je nutné naopak přikročit k jejich dalšímu zpřísnění. Hlavním novým opatřením se stává právě omezení volného pohybu. To už v prosinci zavedlo Sasko, kde se koronavirus šíří nejrychleji.

V okresech a městech, kde počet nových případů infekce přesáhne 200 na 100 000 obyvatel za sedm dní, bude omezen volný pohyb na maximální vzdálenost patnáct kilometrů od domova, pokud pro delší cestu nebudou mít lidé pádný důvod. Za takový důvod přitom nebudou uznávány nákupy, sport či turistika. Hranici 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní překračuje nyní podle vládních dokumentů přes 70 z 410 německých okresů a měst.

Ohnisky nákazy je nyní vedle Saska řada okresů v Durynsku, Bavorsku, Hesensku, Dolním Sasku a Braniborsku. V Bavorsku je za ohniska považováno například několik okresů sousedících s Českem, mimo jiné okresy Regen či Freyung-Grafenau.

Na otázku novinářů, jak bude okruh pro omezení pohybu vypočítáván, odpověděla Merkelová, že opatření se týká místa, kde člověk žije. Z praktických důvodů se podle ní ve velkých městěch, jakým je Berlín, nebude vypočítávat přesná vzdálenost. „Bydlištěm je zkrátka Berlín. Žádné hranice uvnitř města určovat nebudeme,“ řekla. Dodala, že smyslem opatření je co nejvíce omezit kontakty veřejnosti.

Zpřísněné cestování

Dalším novým opatřením je zpřísnění cest do Německa z rizikových oblastí, ke kterým patří i Česká republika. Od 11. ledna bude při příjezdu vyžadován koronavirový test, který nebude starší 48 hodin. Test si lidé budou moci nechat udělat i v Německu bezprostředně při příjezdu. Ani negativní test ale neznamená, že se člověk může vyhnout karanténě. Ta bude nadále povinná, možné ji ale bude ukončit po pěti dnech dalším negativním testem. Bez následného druhého testu bude karanténa trvat deset dní.

Německo rovněž omezuje soukromá setkání. Nyní se může bez započítání dětí sejít pět lidí ze dvou domácností, nově bude moci na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti.

Zavřené zůstávají restaurace a obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Tyto obchody spolu s restauracemi jsou uzavřené od 16. prosince, kdy Německo zpřísnilo karanténu zavedenou od listopadu. Povolená zůstávají výdejová okénka.

Do škol se prozatím do konce ledna nevrátí školáci, stejně tak zůstávají zavřené školky. Saský premiér Michael Kretschmer po jednání s Merkelovou řekl, že Sasko ruší únorové zimní prázdniny, náhradou ale prodlouží velikonoční volno.

„Měsíce leden, únor a březen, které jsou před námi, budou od každého vyžadovat ještě hodně trpělivosti a kázně,“ upozornili Merkelová a zemští premiéři ve společném prohlášení. Dokument uvádí, že šíření infekce se výrazně změní až tehdy, když bude proočkována podstatná část mladší populace. Kancléřka také zopakovala, že cílem vlády je vrátit se pod hranici 50 nových případů na 100 000 obyvatel v sedmidenním období, nyní Německo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje v průměru téměř 135 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. „Tento cíl zůstává, abychom mohli přerušit řetězec šíření nákazy,“ dodala Merkelová. Hranici pod 50 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní považují odborníci za zlomovou, aby byla pandemie pod kontrolou. Takovou hodnotu mají podle RKI zhruba dvě desítky německých okresů.

O dalším vývoji karantény rozhodnou zemští premiéři s Merkelovou 25. ledna. Již nyní je ale podle analytiků jisté, že přinejmenším část karanténních opatření bude platit i po 1. únoru.

Merkelová hájí postup EU

Merkelová se ohradila proti kritice kvůli nedostatku vakcín v Německu. Po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásila, že bylo správným krokem nechat Evropskou unii zajistit očkovací látku pro všechny členské státy.

„Nestojíme o žádný samostatný postup na národní úrovni při obstarávání vakcíny,“ řekla Merkelová. „Postupovat podle společného plánu EU bylo správné,“ dodala.

Merkelová patří k hlavním zastáncům společné evropské strategie nákupu vakcín. Komentátoři uvádějí, že takto chtěla kancléřka předejít očkovacímu nacionalismu a vzájemného přetahování unijních členů o vakcínu.

Merkelová dnes rovněž vyzvala obyvatele, aby měli pochopení pro vládní očkovací strategii. „V prvním čtvrtletí budeme moci očkovat pouze upřednostňované skupiny,“ vysvětlila. Přednost tak budou mít zdravotníci, senioři či lidé se zdravotními riziky.

Kancléřka rovněž zopakovala, že vakcína je nadějí pro návrat k normálnímu životu. Stejný názor má i bavorský premiér Markus Söder. „Vakcína je naše naděje,“ řekl na tiskové konferenci.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...