Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo výrazně zpřísňuje tranzit pro Čechy, od neděle bude průjezd možný jen ve výjimečných případech

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Berlín - Německo dramaticky zpřísňuje podmínky pro průjezd z České republiky, výjimku k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny, řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Bavorsko dojednalo s Berlínem širší výjimku pro české pendlery. Musejí ale získat potvrzení úřadů a zaměstnavatele, že jsou důležití.
  21:18aktualizováno  22:10

„Mohu jen konstatovat, že bezpečnostní aspekt dostal v tuto chvíli v Německu zelenou, tranzit červenou,“ řekl Kafka. „Ještě lze asi dodat pro vysvětlení, že boj s nemocí covid-19 je nyní v Německu ve velmi vážné fázi, a proto sahají úřady k přísným restrikcím. Bohužel,“ doplnil velvyslanec.

Jen zdravotníci, ostatní mají stopku. Německo razantně omezilo cesty českých pendlerů

Dosavadní výklad německého karanténního nařízení tranzit umožňoval, pokud by osoby projíždějící Německem měly negativní testy. Německo nyní ale sdělilo, že pro tranzit bude vyžadovat nezbytné důvody, kterými nebudou například cesta za prací do Bruselu či zaplacená dovolená v Itálii. Za nezbytné důvody Berlín uznává jen ty humanitární a vedle toho transport zboží.

Bavorsko umožní širší výjimku pro české pendlery

Bavorsko na základě svého zemského karanténního nařízení umožní od neděle dojíždět českým pendlerům, jejichž profesi místní úřady a zaměstnavatelé označí za nezbytnou. Bavorská vláda se na tom dohodla s německým ministerstvem vnitra, což následně na Twitteru uvedlo i české ministerstvo zahraničí. Sasko už v pátek oznámilo, že z pendlerů umožní vstup bez karantény jen zdravotníkům, pečovatelům a pracovníkům v zemědělství. Spolkové ministerstvo vnitra v rámcovém celoněmeckém nařízení výjimku zaručuje pouze zdravotníkům, spolkové země ale díky vysoké míře autonomie mohou výjimky rozšířit.

Německo s účinností od neděle začne Českou republiku považovat za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací. Bavorské nařízení, jehož platnost je prozatím stanovena do 7. března, tedy do současného konce celoněmecké karantény, uvádí, že výjimka z karantény se vztahuje na ty, jejichž profesi zaměstnavatel označí za nezbytnou. Počínaje středou 17. února pak tito přeshraniční pracovníci musejí mít potvrzení u sebe a na vyžádání ho poskytnout okresním úřadům či policistům.

Agentura DPA napsala, že spolková vláda má k volnějšímu přístupu Bavorska výhrady, proto by chtěla formulaci v bavorském nařízení zúžit. Podle informací se ale Mnichov s německým ministerstvem vnitra dohodl na kompromisu, kdy potvrzení o nezbytnosti vydají pendlerům vedle zaměstnavatelů také místní okresní či městské úřady. Na získání potvrzení budou mít přeshraniční pracovníci čas do úterý, protože od středy bude vyžadováno při kontrolách. Tato výjimka se bude v Bavorsku týkat i pendlerů z rakouské spolkové země Tyrolsko, kterou Německo také bude od neděle považovat za oblast s výskytem mutací.

Neměla by nám neměla házet klacky pod nohy, ohradil se Seehofer vůči kritice EU za kontroly na hranicích s Českem

České ministerstvo zahraničí mezitím na Twitteru napsalo, že Bavorsko se zřejmě nakonec na výjimkách pro pendlery domluví se spolkovým ministerstvem vnitra. „Informace máme zatím neoficiální,“ uvádí česká diplomacie.

Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek v pátek v rozhovoru s televizí ARD o omezení pro pendlery podle jejich profesí nehovořil. Řekl ale, že na východě Bavorska, které s Českem hraničí, bude platit takzvaná pendlerská karanténa. To znamená, že na území Německa musejí jet pendleři do práce přímou cestou a bez zastavení, po práci musejí ihned zemi opustit. Přeshraniční pracovníky chce Bavorsko navíc nabádat k tomu, aby veškerý pohyb omezili na trasu mezi prací a domovem. Zákaz zastavovat už tento týden vydalo několik bavorských okresů, které s Českem hraničí.

Sasko, na rozdíl od Bavorska, v pátek oznámilo, že denní dojíždění za prací bude od neděle povoleno jen pro zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, hlavně v živočišné výrobě. Rovněž saská úprava zemského karanténního nařízení je omezena 7. březnem.

Od neděle budou muset negativní testy předkládat i nákladní dopravci a osoby v tranzitu. V případě pendlerů trvá Sasko na denním testování, dosud tam přeshraničním pracovníkům stačily dva testy týdně. Bavorské nařízení říká, že test při vstupu do země nesmí být starší než 48 hodin. Podle zdrojů  bude i po půlnoci na neděli platit, že pendleři se budou moci dál testovat ve dvoudenním intervalu, jako tomu bylo dosud.

Nikdo nečekal, že ztratíte kontrolu. Premiér již déle vypadá rezignovaně, tvrdí dlouholetý zpravodaj německých novin

Vstup do Německa vedle zemských opatření omezuje ještě spolkové nařízení, které je rámcovým dokumentem. Jednotlivé země si ale díky decentralizovanému federálnímu systému mohou schválit vlastní zemská nařízení, která z toho celoněmeckého vycházejí. Tyto zemské úpravy mohou být přísnější, nebo naopak mohou obsahovat více výjimek.

Příkladem je odlišnost v délce karantény. Bavorsko určuje po příjezdu desetidenní izolaci s možností jejího předčasného ukončení negativním testem po pěti dnech. Sasko si stanovilo karanténu 14denní bez možnosti předčasného ukončení.

Zpřísněný režim bude mít dopad na desítky tisíc českých přeshraničních pracovníků. Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo 33 800 Čechů, z nichž 22 000 bylo zaměstnáno v Bavorsku, 8900 v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích. Ve zdravotnictví, pečovatelství a sociálních službách jich působila jen malá část, konkrétně to bylo 1500 lidí.

Autor: