Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nemilosrdný Kim Čong-un se bojí o moc. O to je nebezpečnější

Svět

  6:00
Poprava Čang Song-tcheka je důkazem, že Kim Čong-un upevňuje svou moc nemilosrdně a bezohledně. Poukazuje však také na to, že mladý vůdce si svou pozicí není tak jistý, jak by se mohlo zdát. O to větší hrozbu představuje. Dalších kroků nevyzpytatelného režimu se obává především Jižní Korea - prezidentka Pak Kun-hje v pondělí varovala před "agresí destabilizované" KLDR.

Kim Čong-un se už nějakou dobu neukázal na veřejnosti. foto: Reuters

Čang Son-tchek, strýc Kim Čong-una a donedávna mocenská dvojka severokorejského režimu, byl zatčen, souzen pro (slovy KLDR) "trojnásobně prokleté činy proradnosti" a popraven - to vše během několika dnů.

ODSTRANĚNÍ ČANG SONG-TCHEKA

Čangova poprava je nejzásadnější událostí severokorejské politiky od nástupu Kim Čong-una k moci, konstatovala agentura AFP. Existovala-li nějaká - jakkoli malá - naděje, že mladý Kim nebude tak nemilosrdný jako jeho dva předci, zahynula spolu s Čangem, píše ve svém článku pro CNN Bruce Klingner, analytik washingtonského think tanku The Heritage Foundation.

Kim čong-un stojí v čele KLDR pouhé dva roky, nicméně během této poměrně krátké doby již stihl dát jasně najevo, že žádné uvolňování poměrů nehodlá dopustit. Naopak: zvyšuje počet veřejných poprav, rozšiřuje koncentrační tábory a nemilosrdně se zbavuje těch, kteří pro něj představují hrozbu, upozornil Klingner.

Vymazat Čanga z dějin

Minulý rok stál mladému diktátorovi v cestě Kim Čol, vysoce postavený generál a náměstek ministerstva obrany, jehož režim nechal popravit na základě obvinění, že během státního smutku po smrti Kim Čong-ila holdoval alkoholu (více čtěte ZDE). Kim Čong-un prý tehdy nařídil, že po proradném generálovi nesmí zbýt "ani stopa, dokonce ani vlas". V případě svého strýce postupoval ještě důkladněji: nechal jej vymazat ze všech oficiálních fotografií a videozáznamů a Čanga,  "zrádce a opovrženíhodný lidský odpad", tak odsoudil k věčnému zapomnění.  

Čang Song-tchek byl odveden přímo ze zasedání politbyra (záběr z vysílání severokorejské televize)
Čang Song-tchek byl odveden přímo ze zasedání politbyra (záběr z vysílání severokorejské televize)

Čang Song-tchek byl odveden přímo ze zasedání politbyra (záběr z vysílání severokorejské televize)

Jenže vymazat dopady něčí existence tak jednoduché není, tím spíš, jedná-li se o tak mocného člověka, jakým Čang Song-tchek bezesporu byl. Severokorejská propaganda s neochvějnou jistotou hlásá, že situace v zemi je stabilní, pozorovatelé zvenčí však v této jistotě spatřují povážlivé trhliny, napsala AFP. V této souvislosti upozornila, že Kim Čong-un se v uplynulých dnech objevuje před hledáčky kamer a fotoaparátů ještě pilněji, než bývá jeho zvykem, a dává najevo ostentativní spokojenost. Státní agentura KCNA oznámila, že při návštěvě rybí farmy vůdce ocenil zvýšenou produkci ryb, resp. "nebyl schopen zadržet svou radost a neubránil se úsměvu". Kim Čong-un se tak snaží ukázat, že je pánem situace, a ujistit Severokorejce, že navzdory Čangově smrti zůstává režim neotřesitelný, konstatuje AFP.

Zlověstný symbol a jihokorejské obavy

Je otázkou, do jaké míry věří svému vůdci Severokorejci, za hranicemi KLDR však vědí své. Americký ministr zahraničí John Kerry nazval Čangovu popravu "zlověstným symbolem" nestability KLDR. "Říká to hodně především o tom, jak bezohledný a lehkovážný (Kim Čong-un) je. A do určité míry to svědčí také o tom, jak moc je nejistý," citovala Kerryho BBC. "To, co o něm víme, nám ukazuje, že je spontánní a nevypočitatelný, neustále se strachuje o své místo v mocenské struktuře a intrikami odstraňuje jakéhokoli potenciálního protivníka či soupeře, a to zcela nemilosrdně," dodal Kerry.

Kim Čong-un (uprostřed) na zasedání politbyra

Současné rozdání mocenských karet v KLDR značně znepokojuje i Jižní Koreu. Prezidentka Pak Kun-hje v pondělí svolala mimořádnou schůzku jihokorejských bezpečnostních orgánů. Čangova poprava podle ní v regionu vyvolala "vážnou a nepředvídatelnou" situaci. "Vzhledem k nejnovějšímu vývoji na Severu je nejisté, jakým směrem se tamní politická situace vyvine. Nemůžeme vyloučit možnost bezhlavých provokací," varovala Pak Kun-hje před možnou severokorejskou agresí.

Na pozoru je také strategický hráč na poli mezinárodních vztahů s KLDR, tedy Čína. Čínská státní média už koncem minulého týdne severokorejského diktátora upozornila, že má Pekingu co vysvětlovat. Čínský ministr zahraničí Wang I nyní prohlásil, že Peking situaci "bedlivě sleduje", a dodal, že v Severní Koreji se odehrává "důležitá změna", napsala BBC.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...