Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. září 2019 22:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nemůžete dýchat peníze, nemůžete pít ropu‘. Greta Thunbergová demonstrovala před Bílým domem

Švédská aktivistka Greta Thunbergová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská aktivistka Greta Thunbergová. | foto: AP Photo

Washington  Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která stála u zrodu celosvětového hnutí mladých lidí pro boj se změnami klimatu, v pátek přijela do Washingtonu. Ona a dalších asi 1500 demonstrantů, z nichž většina byli školáci, pochodovali městem a skandovali hesla poblíž Bílého domu. Požadovali, aby vlády zemí začaly konat a zastavily globální oteplování, omezily spotřebu fosilních paliv a vyhnuly se kolapsu životního prostředí.

„Nemůžete dýchat peníze, nemůžete pít ropu,“ provolávali před sídlem amerického prezidenta. Šestnáctiletá Thunbergová získala mezinárodní pozornost inspirováním hnutí Pátky pro budoucnost, které po celém světě organizuje stávky školáků. Její aktivita získala mnoho přívrženců zejména mezi mladými lidmi, kteří po starší generaci požadovali, aby ve věci oteplování planety začala konat.

Šestnáctiletá Thunbergová získala mezinárodní pozornost inspirováním hnutí...
Na protestní akci před Bílým domem se sešlo asi 1500 demonstrantů.

„Greta přinesla jednotné vystupování mladých na mezinárodní úrovni,“ řekla Natalie Mebaneová, programová ředitelka ekologické organizace 350.org, která pomáhala organizovat protesty v rámci Pátků pro budoucnost. „Stvořila celosvětový hlas mladých.“

Thunbergová minulý měsíc přeplula na plachetnici Atlantický oceán, v New Yorku přistála 28. srpna. Nyní je v americkém hlavním městě, kde chce strávit několik dnů účastí na protestech a lobbováním před globální stávkou studentů za klima, která se bude konat 20. září. Thunbergová poté 23. září promluví na klimatickém summitu OSN v New Yorku.

ČTK