Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Není vhodný čas, odmítá armáda syrské opozice mírovou konferenci

USA

  15:54
DAMAŠEK - Syrská svobodná armáda (FSA), která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, považuje svolání mezinárodní konference o Sýrii na leden za předčasné. Politická část opozice v úterý vydala prohlášení, v němž odmítá možnost zapojení Asada a jeho spolupracovníků do přechodné vlády, o níž se má na konferenci jednat. O prohlášení opoziční koalice informovala agentura AFP.

Syrští rebelové foto: Reuters

OSN v pondělí oznámila, že konference se bude konat 22. ledna. Připravuje se ale už od jara a několik předchozích termínů bylo odvoláno kvůli sporům o účastnících.

VÍCE ZDE:

Chceme zbraně

Podle velitele FSA Sálima Idríse pro konání konference nenadešel čas. "Podmínky pro uspořádání konference v daný termín ještě nenastaly. My jako vojenská a revoluční síla se konference nezúčastníme a v době jejího konání boje nezastavíme. Nás zajímá, jak zajistit zbraně pro naše lidi," řekl Idrís.

Na přípravě konference se podílí zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí a vyjednává se všemi stranami. V říjnu se sešel také s Idrísem, který tehdy prohlásil, že i FSA jde o ukončení konfliktu a o to, "aby se Sýrie stala demokratickým, svobodným státem, aby byla svržena současná vláda, ustavila se vláda přechodná a zločinci byli postaveni před soud".

Lachdar Brahímí

Politická sekce opozice na nově ohlášený termín reagovala prohlášením, v němž "rozhodně odmítá, aby byl Bašár Asad a ostatní zločinci odpovědní za vraždění Syřanů zapojeni do přechodného vedení". Požaduje také záruku, že současní vládci země nedostanou žádnou roli v budoucím politickém vedení Sýrie.

Nejednotná opozice

V Ženevě se jednalo o Sýrii už loni, ale bez účasti aktérů války, tedy vlády a opozice. Tentokrát mají být obě strany zastoupeny, opozice je však nejednotná a mnohé její složky s Asadovou vládou jednat nechtějí. Požadují záruku, že Asad odstoupí a nebude součástí žádné další administrativy. To ale jeden z pořadatelů konference - Rusko - odmítá poskytnout.

Opozici se nelíbí ani to, aby na konferenci byl Írán, který je stejně jako Rusko oporou Damašku. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v úterý řekl, že Teherán je připraven zúčastnit se ženevské konference, bude-li na ni pozván.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě

Spojenci opozice, k nimž patří USA, s pozvánkou Íránu váhají, protože při loňské ženevské konferenci íránští zástupci odmítli podepsat navrhovanou dohodu. Podle ní se musejí na přechodné vládě dohodnout obě strany. To je podle USA zárukou toho, že se Asad to této vlády nedostane.

Zaríf v úterý prohlásil, že politické vyřešení syrského konfliktu je pro Teherán otázkou "národního významu" a že se o to bude pokoušet, ať bude na konferenci pozván, nebo ne. Írán se ale v Sýrii neangažuje jenom politicky. Má tam také své vojenské poradce a podílí se na vyzbrojování libanonského šíitského Hizballáhu, který nepokrytě bojuje na straně syrské armády.

Boje v Sýrii se v minulých dnech zaměřily na okolí Damašku, kde od pátku zahynulo na 160 lidí. Při úterním granátovém útoku na damašské centrum přišly o život čtyři osoby, mezi nimi tři ženy.

Autoři: ,