24. listopadu 2013 7:41, aktualizováno  11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský šok. Volby v Banskobystrickém kraji vyhrál nacionalista Kotleba

Marian Kotleba, župan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Kotleba, župan | foto: SME - JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA Slovenský pravicový extremista Marian Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Konečný výsledek druhého kola voleb županů (hejtmanů) samosprávných krajů, které se konaly v sobotu v pěti slovenských krajích, v neděli dopoledne potvrdila ústřední volební komise.

Ve třech krajích zvítězili kandidáti strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, zatímco v Bratislavě post obhájil pravicový župan Pavol Frešo.

Lídr ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko Kotleba, který v minulosti mimo jiné organizoval protiromské pochody, na středním Slovensku porazil dosavadního krajského předsedu Vladimíra Maňku (Směr) v poměru 55,5 procenta ku 44,5 procenta hlasů. Volební účast v tomto regionu přitom dosáhla výrazně nadprůměrných 25 procent.

Zatímco Ján Slota byl občas směšný, občas hloupý a někdy nechutně urážející nacionalista, Marián Kotleba, od sobotního večera nový župan Banskobystrického kraje, je čistokrevný neonacista.

Jestliže Kotlebovo druhé místo v prvním kole krajských voleb před 14 dny bylo velkým překvapením, jeho vítězství ve druhém kole znamená pro Slovensko šok. Maňkovi uniklo vítězství v prvním kole jen těsně a všeobecně se očekávalo, že ve druhém kole svého soupeře jednoznačně porazí.

"Chci poděkovat všem voličům za důvěru a za to, že nepodlehli mediálnímu tlaku ze všech stran. Důvěra, kterou mi obyvatelé dali, je pro mně obrovskou výzvou udělat všechno, co bude v mých silách pro to, aby o čtyři roky mohli říct - volím Kotlebu, volím správně," citoval Kotlebu portál Aktuálne.sk.

Marián Kotleba, bývalý předseda Slovenské pospolitosti.

Kotleba se nechvalně proslavil vystoupeními v nacistických uniformách a extremistickými projevy, kvůli nimž byl několikrát obžalován. Například v roce 2009 ve volební kampani na banskobystrického župana Kotleba vydal leták se slibem, že "odstraní nespravedlivé zvýhodňování nejen cikánských parazitů". Byl obžalován z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Soudy ale konstatovaly, že obžaloba je neodůvodněná.

  • Kotleba se nechvalně proslavil vystoupeními v nacistických uniformách a extremistickým projevům, kvůli nimž byl několikrát žalován.
  • Například v roce 2009 ve volební kampani na banskobystrického župana Kotleba vydal leták se slibem, že "odstraní nespravedlivé zvýhodňování nejen cikánských parazitů". Byl obžalován za hanobení národa, rasy a přesvědčení.
  • Soudy však konstatovaly, že žaloba je neodůvodněná.

Nynější volební úspěch Kotleby vyvolal slovní přestřelku mezi slovenskými politiky o to, kdo je za tento výsledek zodpovědný. "Podstatná část hlasů, které dostal pan Kotleba, byly hlasy slovenské pravice. Pravice, která si řekla, že Antikrist, Satan, Hitler, Mussolini jsou lepší, než Směr," komentoval výsledek v Banskobystrickém kraji premiér Fico.

Předseda pravicové SDKU-DS Frešo odmítl výtku premiéra, že k vítězství Kotleby přispěla jen pravice. "Za to nesou vinu všechny demokratické strany. Jsou nyní povinny spojit své síly, aby čelily extremismu," dodal Frešo. Banskobystrická krajská organizace SDKU-DS, jejíž kandidát a někdejší ministr práce Ľudovít Kaník nepostoupil do druhého kola voleb župana, ovšem odmítla před sobotním hlasováním podpořit Maňku.

Volby ovládla vládní strana

Z komentářů slovenských medií vyplývá, že výsledek voleb předsedy Banskobystrického kraje je debaklem pro zavedené politické strany. Listy připomněly, že některé pravicové strany nepodpořily Maňku v rozhodujícím kole voleb a že sociální demokraté nedokázali mobilizovat své voliče.

"Myslím, že kdyby Kotleba kandidoval v jakémkoli kraji, tak dosáhne podobného výsledku, snad kromě Bratislavy," poznamenal poražený Maňka.

Volby jinak vládní strana ovládla. Už v prvním kole byli zvoleni tři župani reprezentující Směr. Po sobotních volbách k nim přibyli Tibor Mikuš v Trnavském kraji, Milan Belica v Nitranském a Zdenko Trebuľa v košickém regionu. Frešo v Bratislavě svůj post uhájil ziskem 74,2 procenta hlasů.

Krajské samosprávy rozhodují ročně o použití 1,1 miliardy eur (zhruba 30 miliard Kč). Mají na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla a také spravují silnice nižší třídy.

Marián Kotleba není náhradou Jána Sloty. Je to něco mnohem horšího.

Za volební úspěch slovenského extremisty mohou politici, píší média

  • Zvolení vůdce slovenských extremistů Mariana Kotleby předsedou Banskobystrického kraje v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb je debaklem pro zavedené politické strany. Vyplývá to z komentářů slovenských medií k nečekanému úspěchu neonacisty Kotleby v krajských volbách. Kotleba se netají protiromskými výpady, ani svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, jenž byl pod vlivem nacistického Německa.
  • "Krátkozrakost, kterou prokázali, ač vyhoření, zdiskreditovaní a neschopní, přece jen ale demokratičtí politici, je typická pro celou jejich politiku. Nedokážou pracovat tak, aby po nich bylo vidět více celospolečenského užitku než korupčních kauz a morální devastace. Nedokážou myslet dál, než do příštích voleb," napsal na svém webu list Hospodárske noviny.
  • Deník soudí, že výsledek voleb na středním Slovensku je jen začátek a že demokratičtí politici "zahynou na hnědý mor", pokud se v nich neprobere pud sebezáchovy. Kotleba se podle listu nezmění ani v případě, že uniformu vymění za oblek a zmírní slovník. "Má řešení všech otázek. Zatím ho zaměstnává hlavně romská otázka, ale nepochybně má řadu dalších otázek," uvedl list.
  • "Banskobystrickým županem se na nejbližší čtyři roky stal představitel politických sil, které hlásají rasismus, xenofobii a nenávist k demokracii. Jejich hajlující stoupenci pochodují pod symboly fašistického válečného slovenského státu," poznamenal list Pravda. Odpovědnost za výsledek voleb připsal nejen části pravicových stran, které nepodpořily Kotlebova protikandidáta a dosavadního levicového župana Vladimíra Maňky, ale i vládnímu Směru-sociální demokracie. Strana premiéra Roberta Fica, která loni vytvořila jednobarevnou vládu, podle deníku v krajských volbách v Banskobystrickém kraji nedokázala mobilizovat své voliče.
  • Pravda soudí, že Kotleba po nynějším úspěchu bude v příštích parlamentních volbách usilovat o vstup do sněmovny, což se mu loni coby volebnímu lídrovi Lidové strany Naše Slovensko nepodařilo. "Buďme si jisti, že udělá všechno pro to, aby pokud zrovna nikoliv hned v roce 2016, tak nepochybně v dalších parlamentních volbách zabouchal fašismus na bránu Národní rady," poznamenala Pravda.
  • Deník Sme napsal, že Kotleba mění politickou realitu nejen v kraji, ve kterém vyhrál. "Kotleba na stupni vítězů je zrcadlem i toho, že boj s extremismem je v ústech politiků beztvarou frazeologií," zdůraznil.
Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ MALÉ KUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč