Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neposední studenti. V Německu řeší hyperaktivitu pětikilovou vestou s pískem

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

HAMBURK/PRAHA Nemůže se soustředit, neposedí ani chvíli v klidu. Co si s takovým studentem počít? V německém Hamburku přišli s neobvyklým výchovným prostředkem. Regionální deník Hamburger Abendblatt uvedl, že problémové děti tam nosí na některých školách dva až pět kilogramů těžké vesty, které mají snížit jejich hyperaktivitu.

Tlumí je v pohybu. Nezvyklé opatření vedlo podle tamních pedagogů ke zlepšení, ve třídě byl klid. Neobvyklý výchovný prostředek ale současně spustil lavinu odmítavých reakcí: mnozí považují takovou terapii za nehumánní. Děti sice pedagogy méně obtěžují, není ale prokázáno, že by se tímto způsobem zlepšila jejich schopnost soustředění.

„Žáci podtřebují lásku, důvěru a porozumění, nikoli takovéto razantní metody,“ napsala jedna z nespokojených matek na sociální síti.

Naopak zastánci netradičního pedagogického receptu citovaní listem Die Welt argumentují, že nošení vest je zcela dobrovolné a učitelé je konzultují s rodiči problémových žáků.

„S tou těžkou vestou mám dobrý pocit, cítím se méně roztěkaný,“ svěřil se německým novinářům jeden z chlapců, kteří do programu vstoupili.

Podle psycholožky Michaely Peponisové je pozitivní působení tohoto prostředku velmi individuální. Proto podporuje nošení vest v těch případech, kde se prokáže zklidnění roztěkaného studenta, není ale možné tento postup zobecňovat, či dokonce nošení těžkých vest nařizovat.

Zastánci této metody se inspirovali ve Spojených státech, kde tento prostředek uplatňovali na některých školách pro problémové či neklidné studenty. Označují vesty za „prostředek psychomotorické podpory“ a považují je za užitečnou alternativu k tlumícím lékům, které mají v případě větších dávek nežádoucí vedlejší účinky.

Zatím ale neexistuje žádná klinická studie, která by výsledky empiricky zhodnotila.

Netradiční terapie

Německé úřady se zatím staví k věci neutrálně. Netradiční metodu oficiálně nepodporují, ale ani neodsuzují. Neobvyklý terapeutický prostředek není nijak masově rozšířen. Podle německých deníků jej používají na 147 z celkových 230 dotazovaných škol.

Studenti za používání vest nic neplatí, všechny náklady hradí ze zemského rozpočtu ministerstvo školství. Jedna taková těžká vesta vyjde podle úřadů na 80 až 170 eur.

Její konstrukce umožňuje rovnoměrné zatížení studentova těla, nepředstavuje riziko pro jeho záda či páteř.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!