Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neposední studenti. V Německu řeší hyperaktivitu pětikilovou vestou s pískem

Svět

  16:00
HAMBURK/PRAHA - Nemůže se soustředit, neposedí ani chvíli v klidu. Co si s takovým studentem počít? V německém Hamburku přišli s neobvyklým výchovným prostředkem. Regionální deník Hamburger Abendblatt uvedl, že problémové děti tam nosí na některých školách dva až pět kilogramů těžké vesty, které mají snížit jejich hyperaktivitu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Yan Renelt, MAFRA

Tlumí je v pohybu. Nezvyklé opatření vedlo podle tamních pedagogů ke zlepšení, ve třídě byl klid. Neobvyklý výchovný prostředek ale současně spustil lavinu odmítavých reakcí: mnozí považují takovou terapii za nehumánní. Děti sice pedagogy méně obtěžují, není ale prokázáno, že by se tímto způsobem zlepšila jejich schopnost soustředění.

Radikální krok. Školákům ve Francii zakáží mobilní telefony i o přestávkách

„Žáci podtřebují lásku, důvěru a porozumění, nikoli takovéto razantní metody,“ napsala jedna z nespokojených matek na sociální síti.

Naopak zastánci netradičního pedagogického receptu citovaní listem Die Welt argumentují, že nošení vest je zcela dobrovolné a učitelé je konzultují s rodiči problémových žáků.

„S tou těžkou vestou mám dobrý pocit, cítím se méně roztěkaný,“ svěřil se německým novinářům jeden z chlapců, kteří do programu vstoupili.

Podle psycholožky Michaely Peponisové je pozitivní působení tohoto prostředku velmi individuální. Proto podporuje nošení vest v těch případech, kde se prokáže zklidnění roztěkaného studenta, není ale možné tento postup zobecňovat, či dokonce nošení těžkých vest nařizovat.

Zastánci této metody se inspirovali ve Spojených státech, kde tento prostředek uplatňovali na některých školách pro problémové či neklidné studenty. Označují vesty za „prostředek psychomotorické podpory“ a považují je za užitečnou alternativu k tlumícím lékům, které mají v případě větších dávek nežádoucí vedlejší účinky.

Zatím ale neexistuje žádná klinická studie, která by výsledky empiricky zhodnotila.

Netradiční terapie

Německé úřady se zatím staví k věci neutrálně. Netradiční metodu oficiálně nepodporují, ale ani neodsuzují. Neobvyklý terapeutický prostředek není nijak masově rozšířen. Podle německých deníků jej používají na 147 z celkových 230 dotazovaných škol.

Studenti za používání vest nic neplatí, všechny náklady hradí ze zemského rozpočtu ministerstvo školství. Jedna taková těžká vesta vyjde podle úřadů na 80 až 170 eur.

Její konstrukce umožňuje rovnoměrné zatížení studentova těla, nepředstavuje riziko pro jeho záda či páteř.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat