Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Netanjahu má dostatečnou podporu pro sestavení vlády, tvrdí izraelský prezident

Svět

  21:15
JERUZALÉM - Izraelský prezident Reuven Rivlin po dvoudenních povolebních konzultacích s politickými stranami v úterý oznámil, že premiér Benjamin Netanjahu má dostatečnou podporu pro sestavení své další vlády. Informovala o tom agentura Reuters.

Benjamin Netanjahu. foto: Reuters

Rivlin podle očekávání pověří Netanjahua sestavením kabinetu. Udělá to ale až ve středu večer, až dostane od ústřední volební komise oficiálně výsledky parlamentních voleb z 9. dubna, uvedla místní média.

PETRÁČEK: Volíš styl, či politiku? Proč v Izraeli těsně vyhrál Benjamin Netanjahu

„V tuto chvíli zmizel jakýkoli manévrovací prostor, který jsem měl,“ citoval Reuters Rivlinovo úterní vyjádření. Vyloučena je tak varianta, že by prezident pověřil sestavením vlády Bennyho Gance, jehož strana Modrá a bílá skončila ve volbách se 35 mandáty. Netanjahuova strana Likud ale bude mít s dalšími pravicovými stranami, včetně ultrapravicových a ultraortodoxních židovských stran, 65 křesel z celkových 120.

Rivlin dostane ve středu oficiální výsledky hlasování. Volební komise v úterý oznámila, že po konečném sečtení skončil Likud s 35 mandáty stejně jako Modrá a bílá. Proti tomu náboženská strana Jednotný judaismus tóry bude mít o mandát více, než jí dávaly předchozí výsledky. Strana si polepšila ze sedmi na osm poslanců. Budoucí koalici to ale neoslabí, protože Jednotný judaismus tóry bude podle dosavadních informací partnerem Likudu.

Byl by nejdéle sloužícím premiérem v historii

Pokud Netanjahu (69) bude opět premiérem, stane se v červenci nejdéle sloužícím předsedou vlády v historii Izraele. Překoná tak zakladatele státu Davida ben Guriona, který byl premiérem od roku 1948 do roku 1963 s přestávkou v letech 1954 a 1955. Netanjahu je premiérem od března 2009 a předtím byl už předsedou vlády v letech 1996 až 1999.

„Myslím, že není dobré, aby byl premiér někdo, kdo jím je už deset či více let. Není to zdravé,“ uvedl podle izraelských médií lídr opoziční levicové Strany práce Avi Gabbaj. „Na druhou stranu lidé se rozhodli a vybrali si Netanjahua,“ dodal Gabbaj, který jako premiéra podporoval Gance.

Netanjahu ve volbách tento měsíc uspěl navzdory tomu, že generální prokurátor Avichaj Mandelblit v únoru oznámil, že ho obviní z korupce a podvodu. Netanjahu obvinění odmítá s tím, že jsou politicky motivovaná; ze zákona nemá povinnost odstoupit z čela vlády, pokud bude obviněn. Navíc má stále ještě možnost oficiální obvinění zvrátit v předběžném výslechu, který s ním Mandelblit chystá. Datum výslechu zatím nebylo stanoveno.

Prezident Rivlin od pondělí hovořil se zástupci stran, které se ve volbách dostaly do parlamentu. Konzultace z prezidentovy rezidence byla poprvé vysílána živě na internetu.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.