Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelské volby těsně vyhrála Netanjahuova strana. Současný premiér má šanci pokračovat

Svět

  22:03aktualizováno  10. dubna 6:36
JERUZALÉM - Úterní izraelské parlamentní volby těsně vyhrála vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Po sečtení 97 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 35 křesel, což je stejně jako rivalská středová koalice Modrá a bílá. Podle listu The Times of Israel má ale Netanjahu otevřenou cestu k pátému premiérskému mandátu, neboť jeho blok pravicových stran se bude moci opřít o většinu 65 křesel.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. foto: youtube.com/ Yad Vashem

Spojené státy, které jsou klíčovým izraelským spojencem, mezitím uvedly, že se těší na další spolupráci s Jeruzalémem. Washington je rovněž přesvědčen, že budoucí izraelská vláda, ať již bude jakákoli, bude pokračovat v těsném vztahu s USA.

Bibi, či Benny? Netanjahua chce ve volbách porazit bývalý voják

Likud si po sečtení takřka všech hlasů drží nad koalicí Modrá a bílá náskok v podobě 0,3 procentního bodu. Volební komise nyní začala sčítat hlasovací lístky odevzdané na vojenských základnách a na zahraničních diplomatických misích. The Times of Israel poznamenal, že vojáci spíše tíhnou k pravici, což může náskok Netanjahuova bloku ještě mírně zvýšit.

Sčítání těchto zbylých hlasů je časově náročnější, neboť úřady ověřují, zda vojáci nevolili dvakrát - jednou doma a podruhé na základnách, vysvětlila izraelská média. Výsledky je proto možné očekávat dnes odpoledne.

Netanjahu se prohlásil za vítěze voleb již krátce poté, co odhady po zavření hlasovacích místností připsaly premiérově pravicovému bloku parlamentní většinu. V projevu k sympatizantům označil výsledek za takřka neuvěřitelný.

Pokud devětašedesátiletý Netanjahu volby vyhraje a podaří se mu sestavit vládu, bude to jeho pátý mandát. Stane se tak nejdéle sloužícím izraelským premiérem v dějinách státu.

Za vítěze se označil i Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, když dva ze tří odhadů televizí označily jeho středovou koalici Modrá a bílá za nejsilnější politickou sílu ve 120členném Knesetu.

Volebního klání se zúčastnilo 47 stran, které pro vstup do parlamentu musí překonat hranici 3,25 procenta hlasů. Hlasovat mohlo zhruba 6,3 milionu lidí, k urnám ale přišlo 67,9 procenta voličů. Pro srovnání, v roce 2015 byla volební účast o čtyři procentní body vyšší.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat