Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu požádá parlament o imunitu před stíháním kvůli údajnému podvodu a korupci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | foto: ČTK

JERUZALÉM Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který čelí obvinění z podvodu, zneužití důvěry a korupce, ve středu oznámil, že požádá parlament o imunitu před trestním stíháním. Učinil tak krátce před tím, než mu o půlnoci vyprší lhůta pro podání této žádosti. Netanjahu obvinění odmítá a považuje je za politicky motivovaná a za pokus o převrat.

Podle místních médií se premiér snaží oddálit začátek soudního procesu, protože parlament se jeho žádostí bude zřejmě zabývat až po volbách plánovaných na 2. března.

Netanjahu, který je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem, zahájil středeční oznámení slovy, že má v úmyslu „vést zemi mnoho dalších let“. Řekl také, že imunita má zabránit tomu, aby se vůči státním činitelům „vytvářely soudní kauzy“. Zdůraznil, že imunita trvá jen po dobu poslaneckého mandátu a že ho tedy před soudem nebude chránit věčně.

Imunita proti stíhání není v Izraeli, na rozdíl od některých jiných zemí, automatická, ale musí se o ni požádat. Podle expertů citovaných deníkem The Times of Israel je to proto, aby poslanci nepůsobili dojmem, že „stojí nad zákonem“. Žádost musí nejprve posoudit výbor Knessetu (parlamentu) a poté o ní hlasuje plénum parlamentu.

Pokud by Netanjahu o imunitu do středeční půlnoci nepožádal, mohla by být obžaloba k soudu podána už v neděli, uvedl deník The Times of Israel. Zároveň napsal, že žádostí o imunitu může Netanjahu narazit u voličů, a to i u svých příznivců. V průzkumu, který v neděli zveřejnila izraelská televize Channel 12, se proti žádosti o imunitu staví 51 procent Izraelců a pouze 33 procent ji podporuje.

Obvinění vznesená proti Netanjahuovi se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody.

Podle izraelských zákonů může premiér, na rozdíl od ministrů, zůstat ve funkci, i když čelí obvinění. Izrael čekají 2. března třetí parlamentní volby za posledních dvanáct měsíců. Po volbách loni v dubnu a v září se žádnému z politiků nepodařilo dohodnout na vládní koalici. Netanjahu zůstane v čele kabinetu jako úřadující předseda vlády až do voleb a pokud se opět nebude dařit dohoda o vládní koalici, může být premiérem výrazně delší dobu.

Vizitka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua (70), který dnes oznámil, že požádá parlament o imunitu před trestním stíháním. Čelí obvinění z podvodu, zneužití důvěry a korupce.

 • Netanjahu je ministerským předsedou od března 2009, předtím byl předsedou vlády v letech 1996 až 1999. Loni v červenci se stal nejdéle vládnoucím izraelským premiérem, když překonal rekord zakladatele Izraele Davida ben Guriona, který byl v čele vlády 13 let a 127 dní. Netanjahu ale prohrál loňské zářijové volby a patová situace vedla k vypsání dalších mimořádných voleb, které se budou konat v březnu a budou třetí za méně než dvanáct měsíců.
 • Loni v listopadu izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá. V historii Izraele je to poprvé, co úřadující předseda vlády čelí obvinění z korupce.
 • Netanjahu, který má přezdívku "Bibi", se v roce 1996 stal ve svých 46 letech nejmladším premiérem své země. Je také prvním šéfem izraelské vlády, který se narodil po vzniku Izraele v roce 1948.
 • Kritici Netanjahuovi vyčítají mimo jiné souhlas s rozšiřováním osad na Západním břehu Jordánu. Nedávno navíc prohlásil, že začne rozšiřovat svrchovanost Izraele na okupovaném Západním břehu Jordánu a že je připraven strategicky významnou část Západního břehu anektovat.
 • V posledních letech za jeho vlády mírový proces s Palestinci stagnuje, uskutečnilo se několik válek a konfliktů s radikálním hnutím Hamás, které ovládá palestinské Pásmo Gazy.
 • Netanjahu v posledních letech také zesílil kampaň vůči Íránu, který stejně jako velký izraelský spojenec, americký prezident Donald Trump považuje za hrozbu stability na Blízkém východě, zejména kvůli íránskému jadernému programu.
 • Rodák z Tel Avivu (narozen 21. října 1949) prožil mládí v Jeruzalémě a dospívání v USA, zejména ve Filadelfii. V sedmnácti letech se jako člen elitní vojenské jednotky zúčastnil šestidenní války Izraele proti Egyptu, Sýrii a Jordánsku a v roce 1972 byl zraněn během osvobozování uneseného letadla společnosti Sabena v Tel Avivu.
 • V USA vystudoval v 70. letech Massachusettský technický institut (MIT) a po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomacii.
 • Členem parlamentu se poprvé stal v roce 1988, šéfem Likudu byl v letech 1993 až 1999 a znovu od prosince 2005, kdy vystřídal Ariela Šarona. Několikrát byl ministrem zahraničí, jednou ministrem financí.
 • Netanjahu, který je potřetí ženatý, má tři děti. Je autorem řady knih o terorismu.
 • V minulých letech byl třikrát v ČR - v dubnu 2011 jako první izraelský premiér v ČR nebo Československu od vzniku Izraele. Naposledy byl v Česku v prosinci 2012, kdy mimo jiné osobně poděkoval tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi za to, že ČR hlasovala proti uznání Palestiny nečlenskou pozorovatelskou zemí OSN.
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?