14. února 2017 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvě ženy zavraždily nevlastního bratra Kim Čong-una, píší jihokorejská média

Kim Čong-nam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-nam | foto: Reuters

PRAHA Kim Čong-nam, nevlastní bratr severokorejského vůdce, byl podle jihokorejských médií v pondělí zavražděn otrávenými jehlami. Zprávu potvrdila i agentura Reuters. Podle informací Korea Times byl napadenen dvěma neidentifikovanými ženami. Tamní úřady podezírají z útoku Severní Koreu.

Podle serveru The Telegraph má policie podezření, že útočnice byly severokorejské agentky. V současnosti jejich totožnost policie nezná.

Malajská policie řekla pro agenturu Reuters, že „muž, který byl na letišti v Kuale Lumpur napaden, zemřel při převozu do nemocnice.“ Podle ní se skutečně jednalo o nevlastního bratra Kim Čong-una. Kvůli zjištění příčin smrti bude provedena pitva.

Kim Čong-nam, který byl nestarším synem bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila, žil ukrytý v Malajsii od roku 2013, kdy byl popraven jeho strýc. Sám již přežil jeden pokus o atentát v Macau v roce 2011.

Kim Čong-nam

Kim Čong-nam

Pokud se zprávy o smrti nevlastního bratra severokorejského vůdce potvrdí, bude se podle Korea Times jednat o nejsledovanější vraždu spáchanou režimem Kim Čong-una.

Kim Čong-nam byl nemanželským synem Kim Čong-ila a jihokorejské herečky Song Hye-rim. Dlouhou dobu se o něm uvažovalo jako o nástupci Kim Čong-ila, ale o podporu přišel v roce 2001. Byl tehdy zadržen na tokijském letišti, poté co se s padělaným pasem pokusil vstoupit na japonskou půdu. Tvrdil, že chtěl se svou rodinou navštívit Disneyland.

„Osobně jsem proti nástupnictví v třetí generaci,“ řekl v roce 2010 japonské televizní stanici Asahi TV před tím, než se po smrti otce chopil moci Kim Čong-un. „Doufám, že můj mladší bratr udělá vše, co je v jeho silách, pro zdárný život Severokorejců,“ dodal.

Vyhoštěn svým otcem, žil do smrti Kim Čong-ila v roce 2011 v exilu v Macau. Následně se začal skrývat pravděpodobně kvůli obavám, že by jej jeho nevlastní bratr mohl vidět jako hrozbu pro legitimitu svého režimu.

Kim Čong-un na sjezdovce ve svém luxusním resortu.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un pózuje s dívčím modelem batohu v továrně v...
mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz