Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nežádoucí Blair a Brown. Palác je na svatbu nepozval

William, Harry a Stephen Lamport ve Westminsterském opatství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William, Harry a Stephen Lamport ve Westminsterském opatství | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA  Dva prominenti chybějí mezi hosty pozvanými na britskou královskou svatbu. Shodou okolností jde o bývalé labouristické premiéry Tonyho Blaira a Gordona Browna. Že by měli pořadatelé stejné obavy jako v případě amerického prezidenta Baracka Obamy, který bude na svatbě chybět proto, že by bylo složité zajistit jeho bezpečnost? Omyl.

Další dva žijící premiéři – Margaret Thatcherová a John Major – naopak pozváni byli. Že je za tím něco jiného, dokazuje i fakt, že předchozí královské svatby prince Charlese s Dianou v roce 1981 se zúčastnili všichni tehdy ještě žijící předsedové vlád.

Tony Blair

Královský palác má pro to hned dvojí vysvětlení. Za prvé: Thatcherová s Majorem byli povýšeni do šlechtického stavu, stali se dokonce členy nejvýznamnějšího britského rytířského řádu (Podvazkového). Za druhé: na rozdíl od svatby prince Charlese s Dianou nejde o oficiální událost, protože William nemá titul následníka trůnu, prince z Walesu. "Nebyl důvod je zvát, leda by to chtěli ženich s nevěstou," podotkl k tomu mluvčí Buckinghamského paláce. A ti zřejmě důvod nemají.

Ani s Blairem, ani s Brownem je totiž nepojí vřelé vztahy. Zčásti je na vině fakt, že jsou labouristé, kteří monarchům neprokazují ani zdaleka tolik úcty jako momentálně vládnoucí konzervativci. K tomu je však třeba připočíst i pár "přešlapů", kterých se dopustil hlavně Tony Blair.

Trasa svatebního průvodu (graf)

Blairova manželka se odmítla královně poklonit
Premiér z let 1997 až 2007 se s členy královské rodiny hned dvakrát pohádal. Poprvé po smrti princezny Diany, kdy se pokoušel královně vnutit, jak zorganizovat Dianin pohřeb. Podruhé pak v roce 2002, kdy chtěl převzít kontrolu nad oslavami padesátého výročí korunovace královny Alžběty II. Dobře zapsaná není u dvora ani Blairova manželka Cherie, která se královně odmítla poklonit.

Na svatbě nakonec bude chybět i velvyslanec Sýrie Sámí Chijamí, který byl ze seznamu 1900 hostů stažen doslova na poslední chvíli. Důvod? Podle ministra zahraničí Williama Haguea "tvrdý postup syrské vlády proti demonstrantům".

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...