29. dubna 2011 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nežádoucí Blair a Brown. Palác je na svatbu nepozval

William, Harry a Stephen Lamport ve Westminsterském opatství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William, Harry a Stephen Lamport ve Westminsterském opatství | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA  Dva prominenti chybějí mezi hosty pozvanými na britskou královskou svatbu. Shodou okolností jde o bývalé labouristické premiéry Tonyho Blaira a Gordona Browna. Že by měli pořadatelé stejné obavy jako v případě amerického prezidenta Baracka Obamy, který bude na svatbě chybět proto, že by bylo složité zajistit jeho bezpečnost? Omyl.

Další dva žijící premiéři – Margaret Thatcherová a John Major – naopak pozváni byli. Že je za tím něco jiného, dokazuje i fakt, že předchozí královské svatby prince Charlese s Dianou v roce 1981 se zúčastnili všichni tehdy ještě žijící předsedové vlád.

Tony Blair

Královský palác má pro to hned dvojí vysvětlení. Za prvé: Thatcherová s Majorem byli povýšeni do šlechtického stavu, stali se dokonce členy nejvýznamnějšího britského rytířského řádu (Podvazkového). Za druhé: na rozdíl od svatby prince Charlese s Dianou nejde o oficiální událost, protože William nemá titul následníka trůnu, prince z Walesu. "Nebyl důvod je zvát, leda by to chtěli ženich s nevěstou," podotkl k tomu mluvčí Buckinghamského paláce. A ti zřejmě důvod nemají.

Ani s Blairem, ani s Brownem je totiž nepojí vřelé vztahy. Zčásti je na vině fakt, že jsou labouristé, kteří monarchům neprokazují ani zdaleka tolik úcty jako momentálně vládnoucí konzervativci. K tomu je však třeba připočíst i pár "přešlapů", kterých se dopustil hlavně Tony Blair.

Trasa svatebního průvodu (graf)

Blairova manželka se odmítla královně poklonit
Premiér z let 1997 až 2007 se s členy královské rodiny hned dvakrát pohádal. Poprvé po smrti princezny Diany, kdy se pokoušel královně vnutit, jak zorganizovat Dianin pohřeb. Podruhé pak v roce 2002, kdy chtěl převzít kontrolu nad oslavami padesátého výročí korunovace královny Alžběty II. Dobře zapsaná není u dvora ani Blairova manželka Cherie, která se královně odmítla poklonit.

Na svatbě nakonec bude chybět i velvyslanec Sýrie Sámí Chijamí, který byl ze seznamu 1900 hostů stažen doslova na poslední chvíli. Důvod? Podle ministra zahraničí Williama Haguea "tvrdý postup syrské vlády proti demonstrantům".

Najdete na Lidovky.cz