4. září 2019 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nigerijská města zasáhla vlna násilí. Výtržníci rabovali obchody a kanceláře jihoafrických přistěhovalců

Hořící barikády v hlavním nigerijském městě Abuja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící barikády v hlavním nigerijském městě Abuja. | foto: Reuters

Abuja/Pretoria Po útocích na cizince v Jihoafrické republice výtržníci v Nigérii napadli obchody a kanceláře, které patří jihoafrickým přistěhovalcům. Vlna násilí zasáhla několik nigerijských měst včetně ekonomické metropole Lagos, uvedla ve středu s odkazem na nigerijskou vládu agentura DPA.

Jihoafrickou republiku se kvůli vlně xenofobního násilí rozhodla bojkotovat nigerijská vláda, stejně jako afričtí hudebníci a sportovci.

Nigerijští majitelé obchodů v Johannesburgu (vlevo) vyvádějí zloděje, který v...

Nigerijští majitelé obchodů v Johannesburgu (vlevo) vyvádějí zloděje, který v obchodě zůstal po nočních rabováních, a berou ho k policejní dodávce.

Majitel se dívá, jak hasič zachraňuje zbytky toho, co bývalo jeho obchodem....

Majitel se dívá, jak hasič zachraňuje zbytky toho, co bývalo jeho obchodem. Přes noc propuklo rabování a násilné protesty proti cizincům.

Skupina mladých Nigerijců v úterý večer zapálila kanceláře jihoafrické telekomunikační společnosti MTN v univerzitním městě Ibadan, rozzuřený dav napadl také jednu z kanceláří firmy ve městě Uyo na jihovýchodě Nigérie. V Lagosu musela ve středu pobočky hlídat policie. Výtržníci si z místa odnesli notebooky a další cennosti. Násilí se dotklo i dalších jihoafrických podniků, například obchodů oděvní skupiny PEP.

Policie odstraňuje hořící pneumatiky z cesty. Demonstranti se jimi snažili...
Protestující Nigeřané zapálili chodník poblíž moderního nákupního střediska...

Jihoafrická republika se v posledních dnech potýkala s výtržnostmi a rabováním obchodů, zčásti namířenými proti cizincům. Policie podle agentury Reuters zatkla téměř 300 lidí, nejméně pět lidí zemřelo. Nepokoje se rozšířily do pěti oblastí, včetně metropole Pretoria a největšího města Johannesburg.

Nigerijská vláda už v předchozích dnech situaci v JAR označila za anarchii, ve středu se podle serveru BBC kvůli násilí rozhodla oficiálně bojkotovat Světové ekonomické fórum (WEF), které se koná v Kapském Městě. Zároveň nigerijské občany varovala proti cestám do JAR, ke stejnému kroku se rozhodla i jihoafrická Botswana. K bojkotu na Twitteru vyzvali i dva přední nigerijští hudebníci Burna Boy a Tiwa Savage, zambijská fotbalová asociace pak zrušila plánovaný přátelský zápas.

04.září 2019 v 08:23, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 19:56

I refuse to watch the barbaric butchering of my people in SA. This is SICK. For this reason I will NOT be performing at the upcoming DSTV delicious Festival in Johannesburg on the 21st of September. My prayers are with all the victims and families affected by this.

Jihoafrická republika je jednou z největších ekonomik afrického kontinentu a jako taková láká migranty z dalších částí Afriky. Přistěhovalce Jihoafričané viní z vysoké nezaměstnanosti, která v zemi dosahuje až 30 procent.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.