3. září 2019 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V JAR pokračují třetím dnem výtržnosti namířené proti cizincům. Policie zatkla 90 lidí

Výtržnosti v jihoafrickém Johannesburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtržnosti v jihoafrickém Johannesburgu. | foto: ČTK/AP

Johannesburg V Jihoafrické republice třetím dnem pokračují výtržnosti a rabování obchodů, které je zčásti namířeno proti cizincům. Policie v úterý zatkla přes 90 lidí v pěti oblastech, včetně metropole Pretorie a největšího města Johannesburgu, informovala agentura AP. Vlády afrických zemí protestují a varují své občany.

Výtržníci i v úterý sporadicky rabovali obchody a střetávali se s policií, která použila gumové náboje. Mnoho podniků zůstalo zavřených, majitelé se do nich neodvážili přijít. Jedním z center úterních výtržností je johannesburská chudinská čtvrť Alexandra, kde bylo vypleněno a následně vypáleno na 20 obchodů a zatčeno nejméně sedm lidí.

Násilí v úterý odsoudil prezident Cyril Ramaphosa, který zároveň svolal k poradě šéfy silových ministerstev.

Mnoho z vyrabovaných obchodů patří cizincům. Některé vlády afrických zemí své občany varovaly před nebezpečím v Jihoafrické republice a vyjádřily znepokojení před další vlnou útoků na obchody ve vlastnictví cizinců.

Výtržnosti v jihoafrickém Johannesburgu.
Výtržnosti v jihoafrickém Johannesburgu.

Nigérie si kvůli anarchii, jak to nazvala, předvolala jihoafrického velvyslance. Etiopie pak nabádá své občany v Jihoafrické republice, aby nenosili drahé šperky a své obchody ponechali zavřené, dokud se bezpečnostní situace nezlepší. Zambijské ministerstvo dopravy vydalo doporučení řidičům kamionů, aby se Jihoafrické republice zcela vyhnuli, uvedla BBC.

Úřady: Xenofobie je jen záminka

„Všechno spálili,“ řekl agentuře AFP bangladéšský majitel obchodu Kamrul Hasan. „Je to každých šest měsíců to samé. Proč bych tady měl zůstávat, když jsem ztratil všechno? Pokud mi (jihoafrická) vláda zaplatí letenku, vrátím se do Bangladéše,“ dodal.

Jihoafrické úřady trvají na tom, že násilí podněcují oportunní kriminálníci a organizovaný zločin, nikoliv xenofobie. „(Xenofobie) je jenom výmluva,“ řekl novinářům jihoafrický ministr policie Bheki Cele, který navštívil centrální obchodní čtvrť v Johannesburgu, kde se v pondělí většina výtržností odehrála. „Nic (...) nezapříčinilo jakýkoliv konflikt mezi Jihoafričany a cizinci.“

Násilí nemá podle policie jednoznačnou příčinu. Důvodů pro nepokoje může být několik - v zemi je vysoká míra nezaměstnanosti, která dosahuje až 30 procent a velká část obyvatelstva žije na hranici chudoby. Příjmová nerovnost je v jihoafrické společnosti jednou z nejvyšších na světě.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.