Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice značně klesl

Magazín

  6:30
JOHANNESBURG - Počet upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice za rok 2018 poprvé po pěti letech klesl pod tisícovku. Vládě se tak daří postupně snižovat úbytek populace tohoto zvířete způsobený poptávkou po jeho nesmírné ceněných rozích.

Nosorožec Sudán strávil 34 let v zoo ve Dvoře Králové. foto: Reuters

Podle jihoafrické vlády pytláci loni ulovili 769 nosorožců, což je o 259 méně než v roce 2017. Poprvé po pěti letech se tak počet mrtvých zvířat podařilo dostat pod tisícovou hranici. Země je domovem 80 procent africké populace nosorožců, která nyní čítá již jen 25 000 kusů.

Jihoafrický ministr životního prostředí Nomvula Mokonyane uvedl, že „výrazný pokrok“ nastal díky personálnímu posílení ochrany zvěře a také zlepšené domácí a mezinárodní spolupráci.

V posledním desetiletí dramaticky vzrostly počty upytlačených nosorožců. Jejich rohy stojí na černém trhu na váhu více než kokain a pašeráci dělají všechno pro to, aby je vyvezli ven z Afriky. Odběratelé bývají především zákazníci v asijských zemích.

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...