Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nigerijská města zasáhla vlna násilí. Výtržníci rabovali obchody a kanceláře jihoafrických přistěhovalců

Hořící barikády v hlavním nigerijském městě Abuja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící barikády v hlavním nigerijském městě Abuja. | foto: Reuters

Abuja/Pretoria Po útocích na cizince v Jihoafrické republice výtržníci v Nigérii napadli obchody a kanceláře, které patří jihoafrickým přistěhovalcům. Vlna násilí zasáhla několik nigerijských měst včetně ekonomické metropole Lagos, uvedla ve středu s odkazem na nigerijskou vládu agentura DPA.

Jihoafrickou republiku se kvůli vlně xenofobního násilí rozhodla bojkotovat nigerijská vláda, stejně jako afričtí hudebníci a sportovci.

Nigerijští majitelé obchodů v Johannesburgu (vlevo) vyvádějí zloděje, který v...

Nigerijští majitelé obchodů v Johannesburgu (vlevo) vyvádějí zloděje, který v obchodě zůstal po nočních rabováních, a berou ho k policejní dodávce.

Majitel se dívá, jak hasič zachraňuje zbytky toho, co bývalo jeho obchodem....

Majitel se dívá, jak hasič zachraňuje zbytky toho, co bývalo jeho obchodem. Přes noc propuklo rabování a násilné protesty proti cizincům.

Skupina mladých Nigerijců v úterý večer zapálila kanceláře jihoafrické telekomunikační společnosti MTN v univerzitním městě Ibadan, rozzuřený dav napadl také jednu z kanceláří firmy ve městě Uyo na jihovýchodě Nigérie. V Lagosu musela ve středu pobočky hlídat policie. Výtržníci si z místa odnesli notebooky a další cennosti. Násilí se dotklo i dalších jihoafrických podniků, například obchodů oděvní skupiny PEP.

Policie odstraňuje hořící pneumatiky z cesty. Demonstranti se jimi snažili...
Protestující Nigeřané zapálili chodník poblíž moderního nákupního střediska...

Jihoafrická republika se v posledních dnech potýkala s výtržnostmi a rabováním obchodů, zčásti namířenými proti cizincům. Policie podle agentury Reuters zatkla téměř 300 lidí, nejméně pět lidí zemřelo. Nepokoje se rozšířily do pěti oblastí, včetně metropole Pretoria a největšího města Johannesburg.

Nigerijská vláda už v předchozích dnech situaci v JAR označila za anarchii, ve středu se podle serveru BBC kvůli násilí rozhodla oficiálně bojkotovat Světové ekonomické fórum (WEF), které se koná v Kapském Městě. Zároveň nigerijské občany varovala proti cestám do JAR, ke stejnému kroku se rozhodla i jihoafrická Botswana. K bojkotu na Twitteru vyzvali i dva přední nigerijští hudebníci Burna Boy a Tiwa Savage, zambijská fotbalová asociace pak zrušila plánovaný přátelský zápas.

Jihoafrická republika je jednou z největších ekonomik afrického kontinentu a jako taková láká migranty z dalších částí Afriky. Přistěhovalce Jihoafričané viní z vysoké nezaměstnanosti, která v zemi dosahuje až 30 procent.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...