Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O eutanazii byl loni v Nizozemsku rekordní zájem, specializované centrum obdrželo přes 3000 žádostí

Podmínkou je, aby dva lékaři potvrdili, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmínkou je, aby dva lékaři potvrdili, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí. | foto: Lidové noviny

Haag Jediné nizozemské klinice specializující se na poradenství o eutanazii loni meziročně stoupla poptávka o více než pětinu, když pracoviště obdrželo 3122 žádostí o spolupráci. O statistikách Expertisecentrum Euthanasie sídlícího v Haagu v pátek informovala agentura AFP.

Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, země tehdy usmrcování pacientů na jejich žádost povolila jako první na světě.

Specializovaná klinika v Haagu začala fungovat o deset let později. Poskytuje poradenství lékařům, kteří asistují žadatelům o eutanazii, nebo i přímo pacientům, pakliže jim z jakéhokoli důvodu nepomohli jejich lékaři. Dosud prý nikdy nezaznamenala tolik žádostí o své služby jako v minulém roce. Oproti roku 2018 stoupl zájem o 22 procent.

Vedení kliniky hovoří o „mnohem vyšší“ poptávce, než jakou předvídalo. „Každý pracovní den za námi přijde 13 lidí, kteří říkají: ‚Pomozte mi, takhle už dál nemůžu‘,“ cituje AFP prohlášení ředitele Expertisecentrum Euthanasie Stevena Pleitera.

Nárůst zájmu lze podle kliniky vysvětlit stárnutím obyvatelstva, jakož i tím, že eutanazie je čím dál menším tabu a dochází k její „demokratizaci“. Haagské centrum naznačuje, že se chce vývoji přizpůsobit přijetím nových lékařů, psychiatrů a pečovatelů.

Ve většině zemí světa nicméně eutanazie zůstává nezákonná. Nizozemsko ji legalizovalo jako první, a to zákonem, který vstoupil v platnost v dubnu 2002. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě, za niž hrozí několik let vězení.

Nejaktuálnější dostupná čísla tamního ministerstva zdravotnictví ukazují, že v roce 2018 eutanazii v Nizozemsku podstoupilo 6126 lidí. Šlo o čtyři procenta všech, co ten rok v zemi zemřeli, 12 procent z uvedeného počtu pak spolupracovalo s Expertisecentrum Euthanasie.

Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou v Nizozemsku jasně a poměrně přísně definované. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Podzim (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Podzim (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Podzim (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...