27. července 2011 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norsko má strach, bojí se dalších atentátů

V Oslu kvůli podezřelému zavazadlu vyklidili nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Oslu kvůli podezřelému zavazadlu vyklidili nádraží. | foto: ČTK

OSLO Velká část hlavního nádraží v norské metropoli Oslu byla ve středu ráno evakuována kvůli opuštěnému zavazadlu v autobuse.

Policie v něm nic podezřelého nenašla. Případ však ukazuje zvýšenou bdělost občanů a policie po pátečním pumovém atentátu, který si v centru Osla vyžádal nejméně osm obětí. Na podezřelé zavazadlo upozornil řidič autobusu.

V Oslu kvůli podezřelému zavazadlu vyklidili nádraží.

Asi 185 centimetrů vysoký nervózně působící muž nechal kufr podle upřesněných informací v autobuse, jenž zajišťuje spojení mezi vlakovým nádražím a letištěm. Nádražní policii informoval o podezřelém zavazadle řidič autobusu. "Podezřelý muž odešel ve spěchu ...a nechal své příruční zavazadlo v autobuse," řekl šofér novinářům.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Veškerá železniční i autobusová doprava na nádraží byla až do odvolání zastavena a policie velkou část nádraží uzavřela. Podle očitého svědka bylo nádraží obklopeno policejními a hasičskými auty i sanitkami. Oblast jižně od nádraží poblíž hotelu Thon Hotel Opera byla rovněž uzavřena.

V pátek dvaatřicetiletý extremista Anders Behring Breivik odpálil bombu ve vládní čtvrti v Oslu a postřílel desítky lidí na nedalekém ostrově, kde se konal tábor sociálnědemokratické mládeže. Šlo o největší krveprolití v Norsku od druhé světové války.

Jak chtěl Breivik měnit norskou společnost

Vybičovanou atmosféru v Norsku dokreslují i dnešní chaotické informace o tom, že policie pátrá po nebezpečném psychopatovi, jenž se s Breivikem ztotožňoval. Norská policie vzápětí přiznala, že sama pustila do oběhu mylnou informaci o spojení mezi jistým hledaným mužem a Breivikem. "Nemá to nic společného s pátečním případem," řekl policejní mluvčí. "Tisková zpráva byla vypuštěna omylem. Jde o rutinní policejní akci," dodal.

Norská tragédie v obrazech - podívejte se ZDE:

Žena truchlí na místě výbuchů v Oslu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!