31. července 2019 9:39, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norským záchranářům se nepovedlo vyzdvihnout těla českých horolezců. Vyprošťování bude pokračovat nejdřív ve čtvrtek

Vlevo je nejvyšší kolmá skalní stěna Evropy Trollveggen v Norsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo je nejvyšší kolmá skalní stěna Evropy Trollveggen v Norsku. | foto: CC BY 2.0: per; Wikimedia

Oslo Norští záchranáři se v úterý večer dostali k tělům dvou českých horolezců, která byla v pondělí z vrtulníku lokalizována na kolmé skalní stěně Trollveggen (Stěna trollů) na západě Norska. Záchranáři potvrdili, že horolezci jsou mrtví, těla se jim ale nepodařilo vyzvednout. Informoval o tom norský list Aftenposten. V oblasti v současné době vládne špatné počasí a podle aktuálních zpráv bude vyprošťování moci pokračovat nejdříve ve čtvrtek.

„V oblasti je špatné počasí s mlhou a deštěm, a dokud tomu tak bude, nemůže se nový pokus o přepravu těl horolezců z místa neštěstí uskutečnit,“ řekl ve středu ráno norské tiskové agentuře NTB Roar Fylling z policie provincie Möre og Romsdal, kde se Trollveggen nachází.

Podle norské veřejnoprávní televize NRK nepříznivé počasí se silným vichrem a deštěm a hrozba padajícího kamení zmařily již v úterý večer snahy záchranářů o přepravu těl ze stěny. Meteorologické podmínky se v oblasti zatím nezlepšily, takže ve středu nelze nový pokus o vyzvednutí těl provést, sdělila v poledne televize NRK s odvoláním na policii.

Skupina norských horských záchranářů se o přepravu těl ze stěny Trollveggen pokoušela již v úterý. V úterý odpoledne záchranáři letecky dorazili do bezpečné zóny u stěny Trollveggen, odkud postupovali k místu, kde se nacházejí mrtví. Akce byla pečlivě připravena, protože se jedná o náročný lezecký výstup a horolezce navíc ohrožuje padající kamení, napsala na svých stránkách norská veřejnoprávní televize NRK. Kolem úterních 18:30 SELČ dorazila záchranná skupina k tělům českých horolezců, která měla být pomocí lana z vrtulníku z místa vyzdvižena. Ve 21:30 ale byla operace přerušena.

Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna...

Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna Evropy Trollveggen.

„Rozhodla o tom posádka helikoptéry. V daném okamžiku považovala pokračování akce za nebezpečné. O vyzdvižení těl se pokusí znovu, až k tomu budou vhodné podmínky,“ sdělil vedoucí záchranné operace z řad policie Per Age Ferstad. „Akce bude pokračovat nejdřív ve středu dopoledne,“ dodal.

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na stěnu Trollveggen nad údolím Romsdalen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, ale neudělali to. Jejich blízcí se proto v pondělí ráno obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Policie našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggen. Oba byli zkušení horolezci a na stěně nebyli poprvé, uvedla televize NRK.

Podle norských médií byla těla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny. „České velvyslanectví obdrželo informaci, že pátrání z helikoptéry odhalilo v těžce přístupném terénu dvě těla bez známek života. S vysokou pravděpodobností jde o pohřešované muže, vyzvednutí těl však nějakou dobu potrvá. Teprve potom může proběhnout identifikace a vyšetření důvodu úmrtí, kterým mohl být pád během náročného horolezeckého sestupu,“ sdělil v úterý mluvčí Černínského paláce Robert Řehák.

Stěna Trollveggen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu.

ČTK