Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zůstala těla Čechů na ‚Trollí stěně‘? Je zrádná, často tam padá kamení, říká horolezec

Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | foto: CC BY-SA 3.0: Ximonic; Wikimedia

Oslo Norská policie se v úterý spolu se záchranáři pokusí dostat k tělům dvou pohřešovaných českých horolezců, kteří podle všeho zemřeli na kolmé skalní stěně Trollveggen nad údolím Romsdalen. Těla byla na stěně spatřena při pátrání z vrtulníku v pondělí odpoledne a místní policie se domnívá, že oba muži jsou mrtví, informoval list Norway Today. České ministerstvo zahraničí zprávu norských médií v úterý potvrdilo.

Ministerstvo sdělilo, že rodina pohřešovaných horolezců se v pondělí dopoledne obrátila na velvyslanectví ČR v norské metropoli Oslu a také na norskou policii, která po nezvěstných mužích zahájila pátrání za pomoci vrtulníku.

Vlevo je nejvyšší kolmá skalní stěna Evropy Trollveggen v Norsku.

Vlevo je nejvyšší kolmá skalní stěna Evropy Trollveggen v Norsku.

„Následně české velvyslanectví obdrželo informaci, že pátrání z helikoptéry odhalilo v těžce přístupném terénu dvě těla bez známek života. S vysokou pravděpodobností jde o pohřešované muže, vyzvednutí těl však nějakou dobu potrvá. Teprve potom může proběhnout identifikace a vyšetření důvodu úmrtí, kterým mohl být pád během náročného horolezeckého sestupu,“ uvedl mluvčí ministerstva Robert Řehák.

Český horolezec Václav Šatava si na zrádný Trollryggen troufl dvakrát, jednou dokonce v rámci úspěšného zimního prvovýstupu. Zažil i lezení v nejvyšší části stěny Trollveggen a chová k ní tedy patřičný respekt. „O této stěně se ví, že je nebezpečná. Skála je velmi nekvalitní, nacházejí se na ní kvůli zvětrávání i vegetaci uvolněné bloky,“ řekl serveru Lidovky.cz horozelecký matador, podle něhož při špatném počasí, třeba dešti, často padají ze stěny kameny.

To byl podle něj pravděpodobný scénář i pro dva české horolezce. „Je dost možné, že je zasáhly kameny a jejich těla zůstala uvězněna v jištění. Možností je samozřejmě více, tato varianta se mi ale podle dostupných informací jeví jako nejpravděpodobnější,“ myslí si Šatava.

Těla obou horolezců jsou podle Norů v těžce přístupném terénu, což podle Šatavy nahrává teorii, že jsou stále na stěně. „Kdyby jim selhalo jištění, skončí téměř s jistotou dole pod stěnou. Občas se stává, že lezci umrznou, ale při letošních teplotách to asi nepřipadá v úvahu,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Jejich poloha na hlavní stěně nahrává tomu, že se jednalo o zkušené horolezce. Na takto složitý úkol si totiž prý jen tak někdo netroufne. „Zatím nevíme o koho se jedná, ale vzhledem ke složitosti výstupu je bohužel asi budu znát,“ podotýká proto horolezec.

Lezecky náročné místo s padajícím kamením

Podle norských médií byla těla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny. „Policie spolu s vysokohorskou záchrannou skupinou z údolí Romsdalen zjišťuje, zda je v úterý bude možné dostat dolů,“ napsala norská policie v pondělí. „Je to lezecky náročné místo a není bezpečné ani kvůli padání kamenů. Pracujeme na plánu, abychom zajistili bezpečnost záchranářskému týmu,“ dodala policie.

Norský deník Aftenposten uvedl, že v souvislosti se záchrannou akcí byly v úterý zakázány přelety nad horským masivem se stěnou Trollveggen, včetně přeletů dronů.

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na Trollveggen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, ale neudělali to. Jejich blízcí se proto obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Ta našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggenu. Oba jsou zkušení horolezci a na stěně Trollveggen nebyli poprvé, uvedla norská veřejnoprávní televize NRK.

Stěna Trollvegen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...