Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nová TV stanice: Boj proti propagandě bude vysílat z Prahy do ruských obýváků

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA/PRAHA Hlásnou troubou Kremlu ve světě je vícejazyčná televize RT. Od minulého týdne má soupeře – ruskojazyčnou televizi Nastojaščeje vremja. Síly jsou to ale nerovné – peněz, které na šíření propagandy vynakládá Kreml, je mnohonásobně víc, než kolik na stejné cíle věnuje Bílý dům.

Plán vedení nového ruskojazyčného televizního kanálu je jednoznačný – narušit monopol Kremlu na ovládání ruskojazyčného mediálního prostoru nejen v Rusku a zemích bývalého Sovětského svazu, ale i v dalších státech světa, kde mluví část obyvatel rusky, jako je Izrael, Španělsko nebo Německo.

RUSKOJAZYČNÝ PROJEKT

■ Vloni v srpnu získalo Rádio Svobodná Evropa od české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro televizní vysílání do několika zemí. Od úterka je možné pořady výhradně v ruštině na novém kanále sledovat po čtyřiadvacet hodin. Hlavní redakce sídlí v českém hlavním městě, projekt se jmenuje „Nastojaščeje vremja“.

■ Česká republika ale na seznamu zemí, kde bude možné přijímat televizní signál, není – nový ruskojazyčný mediální projekt financovaný Spojenými státy se totiž orientuje výhradně na Rusko a na země bývalého Sovětského svazu, případně také na několik dalších států, kde v současnosti žije větší počet rusky hovořících lidí, jako je třeba Izrael.

Mediální projekt platí Spojené státy americké a je součástí rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Ta sídlí v Praze od roku 1995 a z tohoto místa také od úterka nová televize Nastojaščeje vremja (Přítomnost) vysílá.

Jak LN potvrdila Jana Hokuvová z RFE/RL, pokusné televizní vysílání začalo už v roce 2014. Vloni v létě česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila Svobodné Evropě licenci pro šíření TV signálu do řady zemí, nikoliv do České republiky. Nyní byl zahájen čtyřiadvacetihodinový program, který je možné sledovat také přes internet.

Alternativa státním médiím východní Evropy

Pořady jsou určeny především obyvatelům zemí, kde mediální prostor ovládají televize oddané politickému vedení. Předpokládá se ale, že na Nastojaščeje vremja se budou dívat i Rusové žijící mimo hranice Ruské federace. Vzhledem k tomu, že takových je zhruba 19 milionů a pro další miliony lidí je hlavním dorozumívacím jazykem ruština, má nová televize šanci na slušnou sledovanost.

Nejtěžším úkolem nového kanálu bude ale probojovat se do ruských obýváků přes tradiční státní nebo státu loajální kanály, které jsou hlásnou troubou Kremlu a dokonale si osvojily umění propagandy skryté často ve vědecky-populárních pořadech, nejrůznějších zábavných pořadech, ale i uměleckých filmech a seriálech. Popřípadě volí taktiku „politika je špína, nechte ji na profesionálech“.

Občanům je pak servírována pouze apolitická zábava, sladkobolné nekonečné seriály o lásce nebo druhořadé detektivky.

To jsou soupeři těžkého kalibru pro televizi, která se zabývá hlavně politickou publicistikou a zpravodajstvím. Nový recept, jak se dostat do ruských duší, má spočívat nikoliv v reportážích o velké politice, o summitech světových lídrů a pohybech na světových burzách, ale v mapování každodenních problémů lidí a příbězích skutečných osob žijících v ruské, popřípadě postsovětské realitě.

Od korupce až po vědu

Hlavními tématy jsou korupční aféry, chudoba, zdravotní péče, ceny, ale i turistika a popularizace vědy.

Je jasné, že se Nastojaščeje vremja bude muset obejít s mnohem menším rozpočtem, než velké ruské televize. Především ale bude mít velké problémy s navazováním spolupráce s lokálními televizemi v ruských regionech, protože ty jsou závislé na financování z reklamy a ta kromě zákonů obchodních podléhá i politickému diktátu – v Rusku sdělovací prostředky, které jdou proti oficiální linii Kremlu, zpravidla nedostávají reklamní zakázky od velkých firem.

Všichni chtějí být zadobře s člověkem, který v Rusku určuje naprosto všechno, prezidentem Vladimirem Putinem.

Kromě toho projekt vznikl ještě za vlády amerického prezidenta Baracka Obamy, kdy vztahy Moskvy a Washingtonu byly krajně vyostřené. Jak bude ochoten financovat šíření alternativních informací v ruskojazyčném prostoru nový lídr Donald Trump zatím není jasné.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
Operátor výroby 25.000 - 27.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč