24. března 2014 11:09, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové obvinění Krejčíře: podle policie připravoval vraždu vyšetřovatelů

Radovan Krejčíř u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

JOHANNESBURG Jihoafrická policie nově obvinila českého podnikatele Radovana Krejčíře, a to v případu, v němž jde o přípravu vraždy elitního policejního detektiva a soukromého vyšetřovatele. Informoval o tom jihoafrický deník The Star. Tuto kauzu soud zkoumá už ledna, kdy policie zatkla pět lidí.

Případ se týká přípravy vraždy elitního policisty Nkosany "Zabijáka" Ximby, který loni v listopadu Krejčíře zatkl, a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana, jenž Krejčířovy aktivity v JAR dlouhodobě sleduje.

Jihoafrická policie v lednu pozatýkala celkem pět podezřelých včetně policejní počítačové expertky Nandi Nkosiové. Kromě přípravy vražd čelí i obvinění z ilegálního držení zbraní a munice a krádeže.

ČTĚTE TAKÉ:

Máme důkazy Krejčířovy viny, tvrdí policie

Ačkoli tento případ byl s Krejčířem spojován, on sám v něm dosud obviněný nebyl. Nyní ale podle The Star vyšetřovatelé dokázali najít důkazy, že je do přípravy vražd přímo zapleten. Na jeho mobilním telefonu údajně objevili instrukce pro najaté zabijáky a objevili se prý i další svědkové ochotní vypovídat.

Plánované vraždy detektivů jihoafrická policie intenzivně vyšetřuje čtvrt roku. Začátkem ledna byl nejprve zatčen Siboniso Miya, a to prý těsně před plánovanými a nakonec nerealizovanými vraždami. Krátce na to v policejní síti uvízli i Owen Serero, Jashua Nare a Zoë Biyelaová. O týden později byla zatčena Nkosiová, která prý zabijákům poskytla portrét policisty Ximby a další informace, které měly vrahům pomoci jej vyhledat.

Siboniso Miya je Krejčířovým spolubviněným i ve zmiňovaném případu únosu a pokusu o vraždu. V něm jde o údajné zastrašování a mučení bratra drogového kurýra, který prý měl pro českého podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (přibližně 48 milionů Kč). Dealer ale zmizel.

Krejčíř a dalších pět obžalovaných v této kauze by se měli před soudem poprvé společně objevit 7. dubna.

Krejčíř v JAR

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice. V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. V České republice byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

V Jihoafrické republice je Krejčíř známou osobou a média ho spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů je nyní jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, policii a státním zástupcům se ale dosud nikdy nepodařilo mu jakoukoli vinu prokázat.

Loni se o Krejčířovi psalo například v souvislosti s údajným pokusem o jeho zavraždění. V červenci 2013 po Čechovi někdo střílel z dálkově ovládané dvanáctihlavňové zbraně ukryté v autě před jeho směnárnou Money Point. Další rozruch vyvolal listopadový výbuch právě v této směnárně, při němž zemřeli dva lidé, včetně dalšího českého uprchlíka Jana Charváta. Před soudem loni stanul také Krejčířův spolupracovník Ivan Savov, obviněný z rozsáhlého podvodu, zpronevěry a praní špinavých peněz. Novináři ovšem spekulují, že Savov sloužil Krejčířovi jako bílý kůň.

Podnikatel v minulosti v JAR čelil také obviněním z pojistného podvodu a účasti na ozbrojené loupeži, úřady je ale nakonec stáhly.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz