11. září 2019 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Noví ‚vládci‘ Evropy. Podívejte se, kdo všechno má usednout do křesel komisařů

Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý představila seznam kandidátů na komisaře včetně jejich portfolií. Nová šéfka začne úřadovat od 1. listopadu. Kdo jsou očekávaní „vládci“ Evropy?

Frans Timmermans.

Výkonný místopředseda EK Frans Timmermans (58; Nizozemsko) - koordinace práce na Zelené dohodě pro Evropu a komisař pro oblast klimatu

Bývalý nizozemský ministr zahraničí byl v minulé EK místopředsedou a nesl zodpovědnost za otázku právního státu, v níž měl silné rozbroje s Polskem, Maďarskem a naposledy Rumunskem. Nyní bude mít v gesci ochranu klimatu. Část svého mládí strávil ve Vídni, jelikož jeho otec zde pracoval na holandském velvyslanectví. Timmermans pochází z nizozemské provincie Limburg.

mhMartin Hampejs, ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.