27. června 2019 21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční CHP se oficiálně ujal úřadu

Podruhé zvolený starosta Istanbulu, Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podruhé zvolený starosta Istanbulu, Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové... | foto: Reuters

Istanbul  Podruhé zvolený starosta Istanbulu, Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), se ve čtvrtek oficiálně ujal úřadu. Na istanbulskou radnici, kde už ve funkci strávil na přelomu dubna a května 18 dní, se vrátil za doprovodu tisíců příznivců opozice.

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vládu nad kulturním a hospodářským centrem Turecka ztratila po 25 letech.

Ústřední volební komise z popudu AKP volby z konce března, v nichž Imamoglu těsně vyhrál, anulovala. V opakovaných volbách, které se konaly minulou neděli, však opozičnímu politikovi hlas dalo 54,21 procenta voličů a o 806 000 hlasů předstihl kandidáta AKP, bývalého premiéra Binaliho Yildirima. V březnu jej porazil jen o zhruba 13 000 hlasů. Anulace voleb vyvolala pochyby o stavu demokracie v Turecku. Kritici prezidenta Erdogana obviňují, že v zemi utužuje autoritářství.

„Obyvatelé Istanbulu potvrdili svou náklonnost republice a demokracii,“ prohlásil ve čtvrtek nový starosta před jásajícím davem. „Ukázali tím světu, že Turecko není žádná běžná blízkovýchodní země. Víra v demokracii koluje Turecku v žilách,“ dodal.

Nový starosta Istanbulu ve své řeči, kterou přerušovalo skandování hesla „starosta Ekrem“ a jeho volebního sloganu „všechno bude krásné“, slíbil, že skoncuje s tím, co nazývá hýřením s veřejnými penězi, což podle něj v minulosti činila AKP. „Hýření skončí, začne utahování opasků. Dary, které město skýtá, si rozdělí 16 milionů (jeho obyvatel),“ konstatoval.

Starosta si zarámované pověření k vykonávání úřadu vyzvedl u istanbulského hlavního soudu. Město, které se rozléhá mezi Evropou a Asií, bude spravovat pět let.

Imamoglu se ovšem neobejde bez podpory vládní strany, která ovládá 25 z 39 městských částí Istanbulu. Erdogan může nynějšímu starostovi házet klacky pod nohy tak, že změní zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převede na starosty městských částí, anebo na Ankaru, upozornil po volbách Özgür Ünlühisarcikli, který řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund (GMF).

Turecká vláda posléze ve středu vydala nařízení, jímž přesunula některé pravomoci starostů na ministerstvo životního prostředí a rozvoje měst.

Nové nařízení podle opozičního serveru Ahval odebere starostům mimo jiné některé pravomoci nad rozvojovými projekty. Ministerstvo tak bude moci zasahovat do rozhodování o městských projektech přestavby ve sférách, které samo určí, nebo které stanoví prezident.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz