21. října 2019 16:47, aktualizováno  18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O brexitové dohodě se jednat nebude, šéf britské sněmovny zablokoval hlasování

Předseda dolní komory britského Parlamentu John Bercow. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda dolní komory britského Parlamentu John Bercow. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow v pondělí zamítl opětovné hlasování o dohodě vlády Borise Johnsona o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle Bercowa se totiž oproti sobotnímu hlasování nijak nezměnil text, okolnosti.

Britští poslanci se podle parlamentních procedurálních pravidel nemohou zabývat otázkou, ke které už ve stejném legislativním období přijali stanovisko. Při mimořádném víkendovém zasedání parlamentu sice nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém, Dolní sněmovna ale o věci rozhodla.

Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii se scházejí v centru...
Dolní komora britského parlamentu.

Aby Bercow hlasování o brexitové dohodě povolil, musí ji vláda buď změnit, nebo přijmout sobotní rozhodnutí parlamentu a připojit k dohodě tzv. Letwinův dodatek.

„Co se týče podstaty, je dnešní usnesení stejné jako sobotní a (Dolní) sněmovna ve věci rozhodla. Pondělní okolnosti jsou stejné jako sobotní okolnosti,“ uvedl Bercow. Dolní komora parlamentu sice před dvěma dny nevynesla nad novou brexitovou dohodou jasný verdikt, záležitost ale projednala a rozhodnutí učinila. Poslanci odhlasovali, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Schválený návrh poslance Olivera Letwina znamená to, že parlament Velké Británie pozdrží schválení dohody Borise Johnsona o brexitu do té doby, dokud nebudou veškeré detaily brexitové dohody schválené jako zákony.

Cílem Letwinova dodatku bylo vyhnout se možnosti brexitu bez dohody. Poslanci se totiž obávali, že by i přes schválení dohody mohlo dojít na tvrdý brexit – nemusel by se totiž stihnout ratifikační proces dohody.

Dohodu totiž musí schválit i Evropský parlament. Ten se v pondělí krátce po Bercowově usnesení v rámci výboru pro brexitovou koordinaci shodl, že o brexitové dohodě nebude hlasovat, dokud ji neschválí britští zákonodárci. 

Premiér Boris Johnson chce i přes aktuální komplikace vyvést Británii z EU na základě své dohody v platném termínu na konci měsíce. Takové vyústění je teoreticky stále možné, vláda ale potřebuje v mimořádně krátkém čase 10 dnů prosadit ratifikační zákon. Podle zpravodajské společnosti BBC v minulosti přijímání podobných opatření trvalo i výrazně déle než několik týdnů.

mhMartin Hampejs, ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!