18. května 2019 11:06, aktualizováno  20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po skandálu se hroutí rakouská vláda. Stál za třaskavou nahrávkou německý komik Böhmermann?

Heinz-Christian Strache (v popředí) na videu. Fingované dceři ruského oligarchy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heinz-Christian Strache (v popředí) na videu. Fingované dceři ruského oligarchy... | foto: YouTube

Berlín Narážky na video, které tento pátek odstartovalo kauzu kolem rakouského vicekancléře a šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, dělal už před více než měsícem německý satirik Jan Böhmermann. Spekuluje se proto, zda za ním nestojí právě on. Podobnými kousky je v Německu proslulý.

Böhmermann v dubnu dostal rakouskou televizní cenu Romy. Když za ni skrze telemost děkoval, řekl: „Povaluju se zrovna celkem zkoksovaný a nabitý Red-Bullem s pár obchodními přáteli z FPÖ ve vile ruského oligarchy na Ibize a vyjednávám o tom, jestli a jak bych mohl převzít (noviny) Kronen Zeitung a strhnout na sebe v Rakousku moc tvořit veřejné mínění.“

Tehdy to ještě všichni přítomní považovali za vtip. Nyní se ale ukazuje, že šlo o poměrně přesný popis videa z roku 2017, na němž s údajnou příbuznou ruského oligarchy, která tvrdila, že chce investovat do Kronen Zeitung, Strache domlouval podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Jan Böhmermann.

Jan Böhmermann.

Rakouský vicekanclář a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache v sobotu oznámil odchod z obou politických funkcí. Lidovecký předseda vlády Sebastian Kurz podle Stracheho rezignaci na post vicekancléře přijal. Strache se na sobotní tiskové konferenci označil za oběť akce tajných služeb, jejichž cílem je svrhnout rakouskou vládu.

Rakouský kancléř Kurz v sobotu večer oznámil ukončení vládní koalice se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Zároveň sdělil, že prezidentovi navrhl, aby co nejdříve vypsal předčasné parlamentní volby.

To, že osmatřicetiletý satirik video musel znát, potvrdil i list Süddeutsche Zeitung, který o celé aféře v pátek spolu s magazíne Spiegel informoval. Deník uvedl, že existence videa byla zjevně známa celému okruhu lidí, k němuž patřil i Böhmermann.

Jestli za celou akcí komik stojí, ale není jasné. Böhmermann sám na otázku, zda zase připravil něco, za co ho lidé budou nesnášet, ve čtvrtek ve svém pořadu Neo Magazin Royal odpověděl: „To člověk zjistí často až poté. Pro mě je tohle normální vysílání. Je ale možné, že zítra bude hořet Rakousko. Nechte se překvapit.“

Rakouský  vicekancléř a šéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ)...
Odpoledne se ve Vídni sešli demonstranti před budovou rakouské vlády. Reagovali...

O zapojení satirika do celé kauzy přemýšlí i Strache, který kvůli ní odejde z politických funkcí. „Ptám se také, jakou roli pan Böhmermann v této věci hraje,“ řekl v sobotu na tiskové konferenci k případu. Své chování na nahrávce označil za hloupé a za chybu. Zároveň ale hovořil o kampani proti své osobě.

Při jednání zachyceném na tajně pořízené videonahrávce se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho svobodné. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky.

Video, kde na Ibize jedná Strache s údajnou dcerou ruského oligarchy (v německém jazyce):

Mezinárodně známým se Böhmermann stal v roce 2016 po přednesu básně tvrdě kritické vůči tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, kvůli níž následně čelil civilnímu i trestnímu řízení a kvůli které se ve spolkové republice dokonce měnily zákony. Dílo, které obsahovalo řadu vulgarismů, líčilo tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz