130 let
Barack Obama

Barack Obama | foto: Reuters

Obama částečně ustoupil Číně: dalajlamu přijme bez oficialit

Svět
  •   11:26
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama přijme v Bílém domě dalajlamu, kvůli čínským protestům se ale setkání pravděpodobně uskuteční bez velké slávy a oficialit. Spojené státy sice podle některých pozorovatelů opouštějí svůj loňský vstřícný postoj k Číně, nechtějí si ale asijskou ekonomickou velmoc znepřátelit víc, než je zdrávo. Když už se Pekingu nepodařilo setkání zamezit, bude podle médií alespoň ostře sledovat formu a styl schůzky.

Podle agentur Obama učiní jisté kompromisy v tom, že se například s tibetským duchovním vůdcem, kterého Peking označuje za separatistu, neobjeví společně na veřejnosti. Podobně jako jeho předchůdci v Bílém domě dalajlamovi upře i symboliku setkání v Oválné pracovně. Místo toho tibetského vůdce zřejmě přijme v místnosti určené pro soukromé schůzky hlavy státu. Nepředpokládá se ani zvláštní fototermín pro fotografy, Bílý dům patrně pouze zveřejní oficiální snímek ze setkání.

"Optika celé této věci je pro Číňany neuvěřitelně důležitá," citovala agentura AP Michaela Greena, bývalého poradce pro Asii prezidenta George Bushe. "Čínskou vládu velmi zajímá protokol a to, jak věci vypadají," dodal Green. Číňané se tak prý budou zajímat i o to, jak dlouho schůzka trvala, jestli se jí zúčastnila Obamova manželka Michelle, zdali Bílý dům zveřejní tiskovou zprávu o návštěvě a tak dále.

I přes spíše soukromý charakter schůzky si podle médií Bílý dům zřejmě vylepší svou pověst mezi bojovníky za lidská práva, včetně těch čínských. Spokojen je ale i dalajlamův zmocněnec Lodö Gjare, podle kterého i setkání touto formou bude pro Tibeťany vzpruhou.

První schůzka Obamy s dalajlamou se koná v okamžiku, kdy Spojené státy podle některých hlasů opouštějí vstřícný postoj k Číně z minulého roku. Ještě na podzim se Obama před návštěvou Číny s dalajlamou na rozdíl od všech svých předchůdců od roku 1991 odmítl setkat, když nechtěl popudit čínské vůdce.

Dalajlama ve Washingtonu

Loni Spojené státy na Čínu spoléhaly třeba v otázce boje proti klimatu, a zahrávaly tak do autu otázku lidských práv v zemi. Jen opatrně se také vyjadřovaly o uměle podhodnoceném kurzu čínského jüanu, který Spojené státy, ale i další země značně ekonomicky znevýhodňuje. Nyní se však kormidlo americké diplomacie vůči Pekingu asi pootočilo. I tak ale USA stále potřebují podporu Číny při vyjednávání s Íránem a KLDR v otázce jejich jaderných programů a v dalších záležitostech.

Bílý dům nicméně nepředpokládá, že by schůzka vážně poškodila americko-čínské vztahy. Čeká prý nanejvýš pouze mírné zhoršení vztahů. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs ve středu označil vztah dvou největších ekonomik (USA a Číny) za "dospělý" a takový, který je schopen unést některé neshody.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás